Zaburzenia hormonalne u dzieci

dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog

Klinika Zdrowia Duomed

Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą pojawić się bardzo wcześnie

Jednym z najczęstszych zaburzeń hormonalnych jest przedwczesne dojrzewanie

Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą się objawiać przedwczesnym krwawieniem (przed ósmym rokiem życia), pojawieniem się owłosienia łonowego czy pachowego, zmianą zapachu dziecka. Małe dziecko pachnie małym dzieckiem. Ale kiedy rozpoczyna się okres pokwitania i zaczynają pracować gruczoły łojowe oraz potowe, wówczas zmienia się zapach dziecka, z dziecięcego na taki, który przypomina bardziej osobę dorosłą. Zapach potu staje się inny. Dlatego rodzice powinni uważnie obserwować swoje dzieci, aby wiedzieć, czy tego typu objawy nie pojawiają się zbyt wcześnie. Wszelkie wątpliwości i niepokoje trzeba wyjaśnić z lekarzem, w celu wykluczenia przedwczesnego pokwitania. Ważną rolę odgrywa tu również lekarz pediatra, który ma częsty kontakt z dzieckiem i może wychwycić oraz zdiagnozować pojawiające się nieprawidłowości.

Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą mieć różne objawy

Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą pojawić się bardzo wcześnie, nawet w wieku kilku lat. Dlatego w diagnozowaniu wszelkich nieprawidłowości dużą rolę, oprócz rodziców, odgrywa także lekarz pediatra, który regularnie widuje dziecko.

Przedwczesne dojrzewanie

Jednym z najczęstszych zaburzeń jest przedwczesne dojrzewanie, które objawia się tym, że pierwsze objawy pokwitania pojawiają się już w 3-4 roku życia dziecka. W zależności od przyczyny, która może zostać wykryta podczas specjalistycznych badań, stosuje się odpowiednie leczenie, o ile jest ono możliwe.

Zaburzenia pracy tarczycy i cukrzyca

Istnieją również zaburzenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, z cukrzycą. Diagnoza tych nieprawidłowości leży w gestii pediatrów, ze względu na to, że oni obserwując dziecko i zlecając wykonanie badań, mają możliwość szybszego dostrzeżenia choroby i zareagowania.

Skutki zaburzeń hormonalnych w dzieciństwie

Nie wszystkie zaburzenia hormonalne będą skutkowały problemami w przyszłości. Wszystko zależy od ich rodzaju oraz przyczyny. Jeżeli dziecko cierpi przedwczesne pokwitanie związane z torbielą szyszynki, to po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia choroba nie wpływa na jego rozwój czy prawidłowe funkcjonowanie. Wszystko zależy od tego co, i w jaki sposób, zostało zdiagnozowane oraz jak szybko i efektywnie było leczone.

Zaburzenia płodności w dorosłym życiu

Bardzo wiele nieprawidłowości może wpływać na zaburzenia płodności w dorosłym życiu. Mogą to być między innymi: źle lub wcale nieleczona cukrzyca, czy choroby tarczycy. Pomijam tu oczywiście cały zespół chorób związanych z zaburzeniami chromosomalnymi, czyli np. trisomię chromosomu X czy zespół YY. Są to jednak zespoły diagnozowane znacznie wcześniej, w okresie noworodkowym, a dzieci są leczone od urodzenia.

Zobacz też:

Płeć dziecka – jak powstaje, od czego zależy?

Seksualność dzieci

Zabieg Credego – czy jest konieczny?

Podsumowanie
Zaburzenia hormonalne u dzieci
Tytuł
Zaburzenia hormonalne u dzieci
Opis

Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą wystąpić już u kilkulatków. Dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog, mówi o objawach i leczeniu tego typu zaburzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *