Zaburzenia żywienia u młodzieży – gdzie po pomoc?

mgr Jagoda Zajączkowska – psycholog, psychoterapeuta, coach

www.pogoda-ducha.pl

Zaburzenia żywienia u młodzieży

Nawyki żywieniowe osób z otyłością można porównać do mechanizmów rządzących uzależnieniem.

Często osoby otyłe bardzo wstydzą się swojego wyglądu. Nie podoba im się to, jakie są i jak funkcjonują. Odczuwają też silny lęk przed oceną, odrzuceniem oraz przed tym, jak są odbierane przez innych. W takiej sytuacji jedzenie może powodować zaburzenia żywienia u młodzieży i jednocześnie stać się lekiem na problemy emocjonalne, związane z barakiem samoakceptacji. Takie osoby wybierają zamknięcie się w swoim świecie, w swoim pokoju, sam na sam z jedzeniem. Nie podejmują prób poradzenia sobie z tym problemem, czyli na przykład wystawienia się na ryzyko i wyjścia do ludzi.

Zaburzenia odżywiania u młodzieży mogą prowadzić do anoreksji.

Zaburzenia żywienia u młodzieży to bardzo częsty problem. Młodzi ludzie, którzy nie radzą sobie z uczuciami zajadają złe samopoczucie. Dzięki temu choć na chwilę mogą oderwać się od ponurych myśli i poczuć się dobrze.

Zaburzenia żywienia u młodzieży – co robić?

Zajadanie złego samopoczucia, choć wydaje się skuteczne, działa tylko przez chwilę. Rzeczywiście smutek, lęk, złość, samotność czy nawet nuda, są uczuciami równie nieprzyjemnymi jak głód i mogą być z nim mylone. Skoro na głód działa jedzenie, to może ten sam sposób będzie skuteczny również w przypadku innych nieprzyjemności?  I tak się dzieje, że jedzenie pozwala poczuć na chwilę ulgę oraz odwrócić uwagę od ponurych myśli. Człowiek skupia się na posiłku – na tu i teraz. Dzięki jedzeniu możemy również doznać pewnego rodzaju satysfakcji, poprzez odczuwanie przyjemności ze spożywanych smaków. W ten sposób zamyka się błędne koło, z którego tak trudno wyjść. 

Zaburzenia żywienia u młodzieży – pomoc specjalisty

Osoby z otyłością i dużą nadwagą mogą sobie poradzić bez pomocy specjalisty, chociaż jest to bardzo trudne. Taka pomoc bardzo często ułatwia proces zmiany nawyków żywieniowych. Pomaga w konstruktywny sposób poradzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami. To jest ważne, ponieważ wielu młodych ludzie nie umie radzić sobie z emocjami. Wyjście z otyłości i nadwagi bez pomocy specjalisty jest łatwiejsze u osób, które mają duże wsparcie społeczne. Mają wokół siebie przyjaciół, znajomych, rodzinę, którzy pomogą im zmienić dotychczasowe schematy, wyjść z tego, co ich dotyka. I będą ich wspierać w tych działaniach.

Poradzenie sobie otyłością jest na pewno o wiele trudniejsze w przypadku osób, które otoczone są ludźmi działającymi na nie toksycznie. Na przykład partnera lub znajomych, którzy są wobec nich krytyczni, nie tylko w aspekcie wyglądu, ale ogólnie. I którzy nie wierzą w moc i motywację tych osób, żeby się zmienić.

 

Podsumowanie
Zaburzenia żywienia u młodzieży - gdzie po pomoc?
Tytuł
Zaburzenia żywienia u młodzieży - gdzie po pomoc?
Opis

Zaburzenia żywienia u młodzieży często pojawiają się w okresie dojrzewania. To czas, kiedy młody człowiek nie radzi sobie z emocjami, jest niezadowolony ze swojego zmieniającego się ciała i znajduje ratunek w "zajadaniu" problemów. Co wtedy robić, jak pomóc dziecku, mówi mgr Jagoda Zajączkowska – psycholog, psychoterapeuta, coach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *