Jak zachęcić dziecko do aktywności sportowej

Monika Pyrek-Rokita – wielokrotna medalistka mistrzostw świata w lekkoatletyce

Zachęcić dziecko do aktywności sportowej to wyzwanie

Sama jestem mamą i tak naprawdę też się zastanawiam jak zachęcić dziecko do aktywności sportowej. Jak sprawić, żeby było aktywne, żeby lubiło sport, żeby ruch był dla niego naturalnym nawykiem. Dochodzę do wniosku, że jeżeli ja jestem aktywna to moje dziecko również. Ja jestem dla niego jak na razie największym autorytetem i wzorem (ma 4 lata). Jeżeli moje dziecko widzi, że coś mi sprawia przyjemność, to chce w tym uczestniczyć. Oczywiście miewam chwile zwątpienia, jak każdy człowiek. Ale wtedy, nawet jeśli mój syn jest nadaktywny, a ja – zmęczona, i on ma w tym momencie więcej energii na zabawę i więcej chęci do bycia aktywnym niż ja, to próbuję wymyślić dla siebie przynajmniej statyczne aktywności i angażuję bardziej jego.

Zachęcić dziecko do aktywności sportowej nie jest łatwo.

Jak zachęcić dziecko do aktywności sportowej? Najlepiej dać mu dobry przykład i samemu uprawiać jakiś sport. Dobrze jest również dać dziecku możliwość wyboru aktywności fizycznej i od małego przyzwyczajać je do ruchu.

Przykład idzie z góry

Ale rzeczywiście dochodzę do wniosku, że to przede wszystkim rodzice muszą dawać przykład i wspierać dziecko. Nie krytykować, nie sterować tym wszystkim. Bycie rodzicem-trenerem jest najtrudniejszym zadaniem. Znam kilku trenerów, którzy nie potrafią tego wypośrodkować. Albo przesadzasz z treningiem dla własnego dziecka, bo chcesz jeszcze więcej z niego wycisnąć, albo je za bardzo oszczędzasz i nie ma odpowiednich bodźców, żeby być dobrym sportowcem. Myślę, że dla rodzica to bardzo trudne zadanie. Również motywowanie dziecka, a potem zmiana tej motywacji, nie są dobre. A już na pewno nie należy krytykować trenera przy dziecku, bo jednak musi on być autorytetem dla niego. Możemy oczywiście, jako rodzice, zgłaszać swoje uwagi bezpośrednio do trenera, ale nie powinno się to odbywać w obecności dziecka.

Dać wybór

Ja stawiam na to, że to my jesteśmy wzorem, my musimy wspierać i pokazywać dzieciakom całe spektrum sportu. Nie skupiać się tylko na tym sporcie, który nas najbardziej interesuje, ale dać dziecku szansę spróbowania różnych rodzajów aktywności. I zapewniam, że dziecko wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Niektórzy lubią jogę, inni się tym bardzo nudzą. Niektórzy lubią bieganie, inni wolą jeździć na rowerze. To jest naturalne dla każdego. Człowiek szuka tego, co jemu najbardziej sprawia przyjemność. My też powinniśmy pokazywać dzieciakom wszystkie dostępne, możliwe aktywności sportowe.

 

Podsumowanie
Zachęcić dziecko do aktywności sportowej
Tytuł
Zachęcić dziecko do aktywności sportowej
Opis

Aby zachęcić dziecko do aktywności sportowej, najlepiej samemu być aktywnym. Na początku rodzice są dla dziecka największym autorytetem i wzorem. Monika Pyrek-Rokita opowiada o swoich doświadczeniach i sposobach na obudzenie w maluchach sportowej pasji.