Zalety karmienia piersią – Nancy Mohrbacher

Nancy Mohrbacher – konsultantka IBCLC, organizacji zrzeszającej Międzynarodowych Dyplomowanych Konsultantów Laktacyjnych (International Breastfeeding Certified Lactation Consultant); posiada prestiżowy tytuł FILCA – Członkini Międzynarodowego Związku Konsultantów Laktacyjnych

Nancy MohrBacher

Zalety karmienia piersią są nie do przecenienia. Mleko matki zaspokaja wszystkie potrzeby dziecka

W Polsce 99% matek,  które chcą karmić wyłącznie piersią szybko z tego rezygnuje – to dowód na to, że kobiety często nie znajdują odpowiedniego wsparcia.

Trzeba popularyzować ten temat, docierać z informacją o karmieniu naturalnym i pomagać młodym matkom. Zalety karmienia piersią są liczne. Przede wszystkim jest dobre zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Dzięki mleku matki dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Natomiast u dzieci karmionych butelką rośnie ryzyko otyłości. Częściej też chorują, ponieważ nie dostają zawartych w mleku matki przeciwciał. Badania pokazują, że dzieci karmione naturalnie są dużo zdrowsze niż te karmione butelką.

Zalety karmienia piersią są oczywiste.

Zalety karmienia piersią są liczne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Mleko zawiera wszystkie potrzebne maluchowi składniki odżywcze, a podczas karmienia wytwarzają się hormony, dzięki którym świeżo upieczona mama szybciej wraca do formy po ciąży i porodzie.

Karmiąca matka to zdrowa matka

Jest też aspekt, z którego niewiele kobiet zdaje sobie sprawę – karmienie piersią ma wpływ na ich własne zdrowie! Jeśli po urodzeniu dziecka kobieta nie karmi naturalnie, to wystawia się na wyższe ryzyko m.in. chorób serca, nazywanych “głównym zabójcą kobiet”. Wzrasta także ryzyko zachorowania na raka piersi – 29 miesięcy karmienia w życiu redukuje ryzyko raka piersi nawet o połowę. Cukrzyca typu 2 u kobiet karmiących piersią także występuje rzadziej, podobnie jak zespół metaboliczny. Tak więc karmienie piersią jest dla matki równe ważne, jak dla dziecka.

Cudowny eliksir

Pokarm z piersi mamy to cud natury – jego skład jest różny w zależności od płci noworodka, zmienia się także – podobnie jak konsystencja – wraz z rozwojem malucha, dopasowując się do jego aktualnych potrzeb. Zaspokaja nie tylko głód, ale także pragnienie dziecka – dlatego na początku karmienia jest rzadki, potem stopniowo gęstnieje. Dostarcza też nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz najwyżej jakości białka, w takiej ilości, jakiej maluch potrzebuje do prawidłowego rozwoju, a zawarte w mleku przeciwciała wspomagają pracę układu odpornościowego i chronią przed chorobami. Karmienie piersią wpływa również korzystnie na zdrowie i samopoczucie mamy. Kobieta karmiąca szybciej spala nadmiar kalorii, dzięki czemu traci nagromadzone w ciąży kilogramy, a wytwarzane podczas karmienia hormony pozwalają na szybszy powrót do formy po porodzie.

Nagranie odbyło się podczas konferencji naukowej Prolaktyna 2018 zorganizowanej przez Fundację Promocji Karmienia Piersią i poświęconej w całości karmieniu piersią.

 

Podsumowanie
Zalety karmienia piersią - Nancy Mohrbacher
Tytuł
Zalety karmienia piersią - Nancy Mohrbacher
Opis

Zalet karmienia piersią jest wiele. O tym, jak wpływa karmienie naturalne na zdrowie dziecka i matki, mówi Nancy Mohrbacher - konsultantka IBCLC, organizacji zrzeszającej Międzynarodowych Dyplomowanych Konsultantów Laktacyjnych (International Breastfeeding Certified Lactation Consultant).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *