Zapalenie oskrzeli – przebieg i postępowanie

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Zapalenie oskrzeli to choroba, która może być groźna dla dziecka.

Zapalenie oskrzeli czy tylko zwykła infekcja?

Samo zapalenie oskrzeli nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia dziecka, ale wymaga konsultacji lekarskiej. Rodzice najczęściej borykają się z niepewnością, czy to już jest zapalenie oskrzeli, czy jeszcze nie? A może to zapalenie płuc? Czy infekcja zeszła już z nosa do płuc i oskrzeli? Rodzicom chorego dziecka bardzo trudno jest stwierdzić po objawach, czy mają do czynienia z zapaleniem oskrzeli. Te trudności wynikają przede wszystkim z tego, że zapalenie oskrzeli wywoływane jest przez patogeny, które niejednokrotnie nie dają typowych objawów. Mówimy wtedy o atypowych zapaleniach oskrzeli. Wówczas nawet lekarz osłuchując dziecko, nie jest w stanie wychwycić zmian w oskrzelach. W takiej sytuacji, bez zdjęcia rentgenowskiego nie da się stwierdzić, czy to jest zapalenie oskrzeli.

Zapalenie oskrzeli może być groźne dla dziecka. Kiedy dziecko kaszle, nie trzeba od razu iść do lekarza. Jeśli jednak pojawia się wysoka gorączka i nie pomagają leki przeciwkaszlowe, należy wówczas sprawdzić u lekarza, czy mamy do czynienia z zapaleniem oskrzeli.

Kiedy trzeba pójść do lekarza?

Kiedy dziecko intensywnie kaszle, ma temperaturę lub stan podgorączkowy, należy je obserwować. Jeżeli gorączka rośnie powyżej 38 stopni, a kaszel staje się ostry i nie ma w ogóle poprawy po lekach przeciwkaszlowych, należy absolutnie udać się do lekarza, żeby to sprawdzić. Rodzice bardzo często pytają, jaki syrop zastosować: na kaszel suchy czy mokry? Staram się im wtedy wytłumaczyć, że kaszel mokry jest wtedy, kiedy dziecko chce coś odpluć, coś mu tam zalega i kaszlem stara się tego pozbyć. Kaszel suchy natomiast, to po prostu “szczekający”, suchy kaszel, przy którym nie ma żadnej dodatkowej wydzieliny.

Jak długo trwa zapalenie oskrzeli?

To zależy jaka bakteria wywołała zapalenie oskrzeli. Najczęściej leczenie choroby zajmuje od około tygodnia do 10 dni. Nie trzeba leczyć dziecka w szpitalu, bowiem antybiotyki, które są dostępne na rynku, bardzo dobrze radzą sobie z tymi infekcjami. Zapalenie oskrzeli wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Tę decyzję musi oczywiście podjąć pediatra, jeśli uzna, że to już jest konieczne. Gdy dziecko kaszle, nie musimy od razu podawać antybiotyku, ponieważ przyczyn tego kaszlu może być wiele. Trudno na podstawie samego kaszlu stwierdzić, czy już podawać antybiotyk, czy jeszcze nie. Leczymy dziecko całościowo. Jeśli są dodatkowe objawy i pojawiają się zmiany osłuchowe w oskrzelach czy w płucach, lekarz podejmuje decyzję o leczeniu stosownym do stanu dziecka.

Czy antybiotyk jest konieczny?

Jedną ze skuteczniejszych metod radzenia sobie z zapaleniem oskrzeli są inhalacje. Oprócz stosowania 3% roztworu soli fizjologicznej, który można kupić w aptece bez recepty, jest jeszcze wiele innych leków, które pediatra może przepisać. Warto pamiętać, że zapalenie oskrzeli nie wymaga od razu stosowania antybiotyku. Antybiotykoterapię należy wdrażać adekwatnie do stanu zdrowia dziecka. Najlepiej – jak najpóźniej. Kiedy tylko podejrzewamy zapalenie oskrzeli, to nie musimy bombardować dziecka antybiotykiem. Próbujemy zwalczyć infekcję innymi metodami. Jeżeli jednak po dniu czy dwóch, po inhalacjach lekami, które przepisał pediatra, nie ma poprawy, można rozważyć antybiotykoterapię. Ewentualnie zrobić jeszcze zdjęcie rentgenowskie płuc. Nie ma powodów, by od razu podawać dziecku antybiotyki.

Zobacz też:

Grypa – przebieg i powikłania

Do szpitala z dzieckiem – groźne objawy

Podsumowanie
Zapalenie oskrzeli - przebieg i postępowanie
Tytuł
Zapalenie oskrzeli - przebieg i postępowanie
Opis

Zapalenie oskrzeli trwa od około tygodnia do 10 dni. Choroby nie trzeba już leczyć w szpitalu, ponieważ dostępne antybiotyki dobrze sobie z nia radzą. Nie od razu też należy je podawać. Można najpierw spróbować zwalczyć infekcję lekami przeciwkaszlowymi, robić dziecku inhalacje. Jeśli po dwuch, trzech dniach stan dziecka się nie poprawi, a gorączka będzie rosła należy pójść do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *