Zapalenie płuc – jak postępować?

Dr n. med.  Dorota Olejniczak – pulmonolog, pediatra

Salve.pl

Zapalenie płuc to poważna choroba

Od podłoża choroby zależy to, w jaki sposób przebiega zapalenie płuc. Często pojawia się wysoka temperatura, kaszel, który nasila się w nocy i staje się jest przewlekły. Dziecko źle się czuje, pokłada się, ma gorszy apetyt. Jest mniej ruchliwe, mniej skłonne do zabaw. Należy wówczas udać się do lekarza. Jeżeli pojawią się pierwsze symptomy, dziecko zaczyna kaszleć i kaszel nie ustępuje przy standardowym leczeniu, to lekarz, na podstawie badania przedmiotowego, podmiotowego, oraz na podstawie badań dodatkowych, ustali diagnozę i włączy stosowną terapię. Dziecko, które ma wysoką temperaturę jest senne, mniej ruchliwe. Ale kiedy temperatura spada, to wszyscy wiemy, że dziecko od razu zachowuje się jakby było zdrowe. Jedynym objawem często bywa kaszel, świszczący oddech, albo czasami jakieś duszności.Nie należy tych objawów lekceważyć.

Zapalenie płuc to ciężka choroba

Zapalenie płuc może skończyć się hospitalizacją, jeśli zbagatelizujemy objawy lub zbyt wcześnie wypuścimy chore dziecko z domu.

Organizm musi mieć szansę wyzdrowieć

Należy pamiętać, że zapalenie płuc jest poważną chorobą. Dziecko zazwyczaj dostaje antybiotyk, wprowadza się też leczenie dodatkowe. Dlatego, nawet jeżeli spada temperatura i dziecko czuje się lepiej, nie powinno wychodzić z domu. Rodzice często uważają, że jeżeli gorączka spadnie i dziecko pozornie dobrze się czuje, to mogą wyjść z nim na spacer, pójść do sklepu. Zdecydowanie nie. Przy wszystkich chorobach, a szczególnie tych infekcyjnych, oprócz leczenia, które lekarz przepisuje pacjentowi, i które ma zwalczyć chorobę, jego organizm sam też musi sobie pomóc. Ale żeby to osiągnąć, musimy dać mu szansę. Nie możemy narażać go na eksploatację, a wiadomo, że dziecko na spacerze nie zachowuje się spokojnie – biega itp. A to może wpłynąć na przedłużenie się trwania zapalenia płuc. Trzeba więc pamiętać, żeby zająć się dzieckiem w domu, zorganizować mu czas, jakieś gry i zabawy tak, aby jego organizm mógł sam sobie jeszcze dodatkowo pomagać w procesie zdrowienia.

Po pierwsze – nie przegrzewać

Bardzo ważne jest, by nie przegrzewać mieszkań. Najlepiej wyłączyć kaloryfery w pokoju, w którym dziecko śpi, ponieważ suche, gorące powietrze oraz zamknięte szczelnie okna, które utrudniają wentylację, powodują, że dziecku wysuszają się śluzówki. A to utrudnia dochodzenie do zdrowia. Równie ważne jest chłodzenie i wietrzenie mieszkania. U większości pacjentów mieszkania są przegrzane. Rodzice uważają, że jeżeli dziecko jest chore należy podkręcić kaloryfer, zwiększyć temperaturę. Postępowanie powinno być jednak zupełnie odwrotne: temperaturę trzeba obniżyć. Można dziecko cieplej ubrać, ale na pewno lepiej będzie mu się oddychało, jeśli uchylimy okna na noc.

Po drugie – poić

Istotnym, dodatkowym elementem w terapii zapaleń płuc, jest także podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów, żeby nie miało wysuszonych śluzówek. Ważne jest też, by przede wszystkim obniżyć temperaturę w mieszkaniu, a nie tylko nawilżać wnętrze specjalnymi urządzeniami. Jeśli w domu jest 26 stopni i jeszcze nawilżamy powietrze, to robimy dziecku saunę. Te wszystkie rzeczy mają ogromny wpływ na leczenie chorób infekcyjnych oraz tak ciężkiej choroby, jaką jest zapalenie płuc. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, choroba może się pogłębić, konieczna będzie hospitalizacja i leczenie dziecka w warunkach szpitalnych. Często bowiem, jeśli przekroczymy granice, w których możemy dziecko leczyć w domu, musimy skorzystać z leczenia szpitalnego, które wiadomo – jest bardziej intensywne, ale też obarczone ryzykiem dodatkowych infekcji. Jeśli więc możemy uniknąć szpitala, to trzeba z tego skorzystać. Kiedy jednak stan dziecka jest ciężki, bezwzględnie należy udać się do szpitala.

Zobacz też:

Zapalenie oskrzeli – przebieg i postępowanie

Do szpitala z dzieckiem – groźnie objawy

Zapalenie krtani – przyczyny i postępowanie

Podsumowanie
Zapalenie płuc - jak postępować?
Tytuł
Zapalenie płuc - jak postępować?
Opis

Przy zapaleniu płuc często pojawia się wysoka temperatrura oraz suchy, przewlekły kaszel. Dziecku przeważnie podaje się antybiotyki. Należy stosować się do zaleceń lekarza i nie bagatelizować objawów, ponieważ jest to poważna choroba, która może skończyć się hospitalizacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *