Zatkany nos – przyczyny, leczenie

Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy

dr Durajski Clinic

Zatkany nos pogarsza jakość życia dziecka

Przyczyny zatkanego nosa mogą być różne. Do najczęstszych należą: alergie, katar, infekcje wirusowe, przerośnięty migdałek gardłowy.

W przypadku dziecka, które ma zatkany nos, oddycha głównie buzią, mówi przez nos, albo chrapie w nocy, powinniśmy rozważyć konsultację z lekarzem oraz zrobić badania laryngologiczne, aby ocenić wielkość migdałka gardłowego. Jeżeli dziecko oddycha przez usta albo chrapie, to sygnał, że nozdrza są przytkane. Tym, co najczęściej je przytyka jest właśnie przerośnięty migdałek. Może on być również przyczyną nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, przewlekłych katarów, zatkanego nosa, dużej ilości śluzu w zatokach, a także  – wywoływać stan zapalny, wiążący się z podwyższoną temperaturą. Dlatego warto sprawdzić migdałki i ocenić ich stan.

Permanentnie zatkany nos może uprzykrzyć dziecku życie.

Zatkany nos utrudnia dziecku oddychanie. Częstą przyczyną takiej sytuacji jest przerośnięty trzeci migdał. Trzeba się wówczas skonsultować z lekarzem, żeby ocenił czy migdał należy wyciąć czy można podjąć leczenie farmakologiczne.

Przerośnięty migdał – leczenie

Leczenie przerośniętego migdałka polega na terapii farmakologicznej i obserwowaniu, czy migdałek obkurczy się podczas podawania leków, albo też – na tonsillektomi, czyli operacyjnym usunięciu go. Sposób leczenia zależy od decyzji laryngologa i tego, czy migdałek upośledza drożność dróg oddechowych, co pogarsza jakość życia takiego dziecka, utrudnia mu oddychanie i może być przyczyną nawracających infekcji. Na pewno powinniśmy spróbować pomóc takiemu dziecku.

Migdałki – co to takiego?

Migdałki to tkanka limfatyczna, która znajduje się w gardle – na początku układu oddechowego i układu pokarmowego. Wyróżnia się migdałki podniebienne, migdałek gardłowy (tzw. trzeci migdał), migdałek językowy i migdałki trąbkowe.

Migdałki są swego rodzaju filtrem – zatrzymują drobnoustroje, które dostają się do organizmu razem z jedzeniem oraz wdychanym powietrzem. Czasami jednak, zw względu na to, że są atakowane przez różne bakterie, głównie paciorkowce, meningokoki i gronkowce, same stają się źródłem zakażenia.

 

Choroby związane z migdałkami 

Najczęściej spotykane schorzenia, związane z migdałkami to zapalenie wirusowe lub bakteryjne oraz przerost. W okresie dojrzewania migdałki stopniowo zanikają, a migdałek gardłowy powinien zaniknąć całkowicie. Dlatego przerost tzw. trzeciego migdału to przypadłość głównie dziecięca. U małych dzieci zaleca się najpierw leczenie, a potem, jeśli jest to naprawdę konieczne – wycięcie go, ponieważ stanowi on część układu odpornościowego małego człowieka.

 

 

 

Podsumowanie
Zatkany nos - przyczyny, leczenie
Tytuł
Zatkany nos - przyczyny, leczenie
Opis

Dziecko oddycha buzią, mówi przez nos, chrapie w nocy. To częsty problem zdrowotny. O przyczynach, powodujących zatykanie się nosa i metodach leczenia tej przypadłości, mówi Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *