Zdrowy kręgosłup dziecka

dr Daniel Kozyra – ortopeda

Klinika Softmedlaser

Zdrowy kręgosłup dziecka to ciężka praca rodziców

Zdrowy kręgosłup to aktywność fizyczna, dobre miejsce do pracy, wpajanie odpowiednich nawyków.

Zdrowy kręgosłup gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Póki dziecko rośnie mamy możliwość korekcji wad postawy. Warto wykorzystać ten czas i dbać o kręgosłup naszej pociechy, gdyż potem nie da się już odwrócić zmian spowodowanych złą postawą .

Kifoza i lordoza – główne wady postawy

W kręgosłupie są tzw. jądra kostnienia, które wykształcą prawidłowe struktury trzonu kręgowego tylko wtedy, gdy sylwetka dziecka będzie właściwa. Pamiętajmy, że jeżeli ta sylwetka będzie nieprawidłowa to jądra kostnienia zanikną, kręgi zaczną być trapezoidalne, czyli staną się z przodu węższe, a z tyłu szersze. To z kolei prowadzi do utrwalania pogłębionej kifozy piersiowej (tzw. okrągłych pleców – zbyt dużego wygięcia kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym), lub też do pogłębienia lordozy lędźwiowej (tzw. pleców wklęsłych – nadmiernego wygięcia kręgosłupa ku przodowi w części lędźwiowej).

O zdrowy kręgosłup należy dbać od samego początku.

Zdrowy kręgosłup gwarantuje zdrowie i sprawność fizyczną. Nieleczone wady postawy mogą powodować powikłania np. w postaci problemów z oddychaniem, przewlekłego bólu pleców lub szyi.

Dobre nawyki to podstawa

Niestety, kiedy dziecko przestanie rosnąć choroby kręgosłupa stają się nieodwracalne i nie da się ich już usunąć. Zarówno kifoza jak i lordoza, niewychwycone odpowiednio wcześnie i nieleczone, mogą powodować powikłania, np. problemy z oddychaniem czy przewlekłe bóle pleców. Dlatego już od pierwszych lat życia dziecka warto wpajać mu dobre nawyki i dbać o jak największą dawkę ruchu. Kręgosłup najbardziej nie lubi pozycji siedzącej. Aktywność fizyczna, odpowiednie miejsce do nauki, wygodne krzesło dopasowane do wzrostu dziecka i wymuszające prawidłową postawę, gdy dziecko siedzi, to najważniejsze czynniki wpływające na kondycję kręgosłupa.

W razie problemów – wizyta u specjalisty

Jeśli zauważymy, że nasze dziecko się garbi, ma jedno ramię często uniesione wyżej niż drugie, albo jakiekolwiek innego nieprawidłowości postawy, najlepiej udać się do lekarza specjalisty, który postawi diagnozę i zaleci np. odpowiedni do danego schorzenia zestaw ćwiczeń lub skieruje do fizjoterapeuty.

 

 

Podsumowanie
Zdrowy kręgosłup dziecka
Tytuł
Zdrowy kręgosłup dziecka
Opis

O zdrowy kręgosłup trzeba dbać od pierwszych lat życia dziecka. Później, kiedy dziecko przestanie rosnąć, zmiany są już nieodwracalne i mogą powodować powikłania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *