Zespół Fallota – czym się charakteryzuje?

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Zespół Fallota – złożona wada serca 

Zespół Fallota, tzw. tetralogia Fallota (tetralogy of Fallot, w skrócie ToF), to wrodzona, sinicza wada serca, w związku z tym sinica jest głównym objawem tej choroby. Jest to złożona wada serca, na którą składają się 4 wady w budowie serca.

  • Pierwsza to przemieszczenie aorty, czyli naczynia wprowadzającego krew z serca do krążenia systemowego. Naczynie jest przesunięte na stronę prawą,
  • Drugim elementem wady jest ubytek przegrody międzykomorowej;
  • Trzecim – zwężenie zastawki tętnicy płucnej,
  • Czwartym – przerost prawej komory.

Szmery nad sercem

Jest to zatem wada złożona, ale co najważniejsze – jest to sinicza wada serca, która oprócz sinicy objawia się szmerem nad sercem. Wada ta obligatoryjnie kwalifikuje dziecko do leczenia kardiochirurgicznego. Dziecko, które ma rozpoznaną taką wadę powinno znajdować się pod opieką ośrodka referencyjnego kardiologii dziecięcej. Właśnie tam powinno trafić. Dzieci ze zdiagnozowanym zespołem Fallota leczone są kardiochirurgicznie, pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia.

 

Zespół Fallota to wada wrodzona.

Zespół Fallota to wrodzona wada serca, składająca się z czterech nieprawidłowości w budowie serca, występujących jednocześnie; ryc. wada-serca.pl

Przewlekłe niedotlenienie

Zespół Fallota jest najczęściej występującą siniczą wadą serca. Diagnozuje się ją u około 10% niemowląt z wrodzoną wadą serca. Głównym objawem jest sinica, czyli sinoniebieskie zabarwienie powłok skórnych. Nie tylko ust, nosa, śluzówek jamy ustnej, ale – w przypadkach bardziej zaawansowanych – również innych fragmentów skóry. Dzieje się tak z powodu ciągłego niedotlenienia organizmu, którego przyczyną jest dysfunkcja całego układu krwionośnego. Każdy wysiłek niemowlaka czy noworodka, np. płacz, powoduje sinienie. Objawy nasilają się w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia wraz z rozwojem dziecka i jego większą aktywnością. Sinica występuje także przy Zespole Eisenmengera.

Operacja na otwartym sercu

Tetralogia Fallota jest bardzo poważną wadą. Nieleczona może doprowadzić do niedorozwoju fizycznego, a nawet śmierci dziecka. Dlatego konieczny jest zabieg kardiochirurgiczny. W czasie operacji, która odbywa się na otwartym sercu chirurg zamyka ubytek przegrody międzykomorowej oraz rozszerza zwężenie zastawki płucnej. Przeważnie wadę koryguje się etapami, wykonując w tym celu kilka operacji.

Zobacz też:

Badanie metodą Holtera – na czym polega?

Tachykardia – czym jest, jak się objawia?

Zespół zaburzeń oddychania u noworodków

Podsumowanie
Zespół Fallota  - czym się charakteryzuje?
Tytuł
Zespół Fallota - czym się charakteryzuje?
Opis

Zespół Fallota to wrodzona, złożona i bardzo poważna wada serca. Jest to wada sinicza, której główym objawem jest sinica, pojawiająca się w wyniku niedotlenienia organizmu na skutek dysfunkcji układu krwionośnego. Dzieci ze zdiagnozowanym Zespołem Fallota muszą być leczone kardiochirurgicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *