Zez a jakość życia

dr Szymon Zielonka – optometrysta

szymonzielonka.pl

Zez a jakość życia – jak postrzegane są osoby z zezem?

Natura wdrukowała nam myślenie, że to co piękne jest też dobre. Dlatego na przykład osobom, które są bardziej atrakcyjne przypisuje się większą inteligencję, towarzyskość i inne pozytywne cechy osobowości. Takie osoby dostają również na przykład niższe wyroki w sądzie, tylko dlatego, że są bardziej atrakcyjne. Jak to się ma do osób z zezem?

Osoby z zezem mają mniejszą symetrię i przeciętność twarzy. Zarówno symetria jak i przeciętność twarzy to dwa z trzech kluczowych czynników kształtujących atrakcyjność twarzy. Zez a jakość życia? No właśnie – dzieci i osoby dorosłe z widocznym zezem (nie każdy zez jest widoczny), będą niestety gorzej postrzegane, jeżeli chodzi o cechy osobowości. Dlatego warto rozważyć leczenie zeza, nawet jeżeli poprawia ono jedynie, tak zwany aspekt kosmetyczny. Oczywiście słowo „kosmetyczny” nie jest tutaj do końca dobrym określeniem. Tak naprawdę bowiem chodzi o to jak jesteśmy postrzegani i w jaki sposób wpływa to na jakość naszego życia.

Zez a jakość życia - leczenie

Zez a jakość życia? Tak. Niestety widoczny zez wpływa na to jak wyglądamy – a co za tym idzie – jak się czujemy ze sobą. A także wyraźnie pogarsza widzenie. Warto więc leczyć zeza. Im wcześniej, tym lepiej.

Zez a jakość życia – widzenie

Wpływ zeza na jakość życia jest dwojaki. Po pierwsze – aspekt estetyczny. Widoczny zez sprawia, że jesteśmy postrzegani gorzej, co wpływa na naszą pewność siebie. Po drugie – aspekt funkcjonalny. Zez wpływa na to jak widzimy. Osoba z zezem nie ma prawidłowego widzenia obuocznego w jakimś aspekcie. Mówiąc w uproszczeniu może ona patrzeć głównie jednym okiem, może widzieć podwójnie. Może też mieć gorszą stereopsję, czyli nie mieć prawidłowego widzenia wymiarowo-przestrzennego. To z kolei uniemożliwia jej wykonywanie pewnych zawodów, na przykład zawodu pilota. Powoduje również, że taka osoba widzi świat inaczej – jako bardziej płaski. Akurat to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że zasłonimy sobie jedno z oczu i przyjrzymy się jak wygląda świat, spróbujemy się poruszać, pochodzić. Zauważymy wtedy, że zez nie tylko wpływa na to jak widzimy, lecz także na całą naszą motorykę.

Jeżeli chodzi o leczenie zeza, to może ono być oczywiście skierowane na poprawę aspektu estetycznego lub funkcjonalnego, czyli tego jak widzimy. Albo też bądź obu tych aspektów jednocześnie.

 

 

Podsumowanie
Zez a jakość życia
Tytuł
Zez a jakość życia
Opis

Zez to nie tylko zmieniony wyraz twarzy, to przede wszystkim gorsze widzenie. O tym jak zez wpływa na jakość życia i dlaczego warto go leczyć, mówi dr Szymon Zielonka – optometrysta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *