Miednica a kręgosłup. Po co jest miednica?

Marek Waszkiewicz – fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta manualny

Prywatny gabinet, ul. Zwoleńska 81, Warszawa-Wawer, tel. 668 141 905

Miednica ma olbrzymi wpływ na kondycje kręgosłupa. Zrotowana miednica powoduje przeciążenia w innych częściach układu kostnego

Najczęściej asymetryczne ustawienie miednicy wynika z zablokowania któregoś ze stawów biodrowo-krzyżowych.

Przyczyną może być uraz, nierównomierne obciążanie nóg (np. po złamaniu czy zwichnięciu stawu skokowego), a także nieprawidłowa pozycja siedząca (bardzo często dotyczy to właśnie dzieci), czyli: zakładanie nogi na nogę, siedzenie na piętach, podwijanie jednej nogi czy “zwisanie” z krzesła. Zrotowana miednica, prędzej czy później, da o sobie znać. Złe ustawienie miednicy jest najczęstszą przyczyną wad postawy.

Zrotowana miednica szybko da o sobie znać.

Zrotowana miednica, czyli miednica ustawiona asymetrycznie względem osi kręgosłupa, jest przyczyną wielu dolegliwości bólowych oraz wad postawy. Zabieg mobilizacji układu lędźwiowo-miednicznego, który przywraca prawidłową pozycję miednicy, może wykonać jedynie fizjoterapeuta.

Zrotowana miednica czy krótsza noga?

Asymetria i złe przestrzenne ustawienie całości układu miednicy względem kręgosłupa, w wielu przypadkach doprowadza do tzw. pozornego skrócenia jednej z kończyn. Aby wyrównać to skrócenie lekarze nagminnie zalecają stosowanie specjalnych wkładek do butów pod krótszą z nóg. Jednak, żeby takie leczenie miało sens, należałoby wcześniej wykonać zdjęcie RTG układu miednicy z częścią kręgosłupa lędźwiowego i całych kończyn dolnych. Następnie pomierzyć to odcinkowo na kliszy rentgenowskiej i dopiero, mając w ręku wynik, zastanowić się, czy słusznie zalecamy tego typu korekcję.

Test zgiętych kolan

Do oceny skrócenia kończyny używamy zdjęcia, gdyż daje ono 100% pewności, że kości są rzeczywiście odcinkowo skrócone, co zdarza się bardzo rzadko. A najprostszą metodą sprawdzenia tego, jest zastosowanie testu zgiętych kolan. Jeżeli patrzymy na dziecko lub dorosłego w pozycji stojącej i wydaje nam się, że miednica jest obniżona, przy teście zgiętych kolan mamy wrażenie, że jedna noga jest dłuższa. To daje nam 100% pewności, że należy doprowadzić do mobilizacji poszczególnych stawów po to, by ustawić je symetryczne i dopiero wtedy ocenić, czy mamy do czynienia ze skróceniem kończyny czy nie.

Jak zrobić test zgiętych kolan?

Kiedy pacjent leży na plecach dokonujemy zgięcia symetrycznego jego obu kończyn dolnych. I to nam pokazuje pozorne wydłużenie jednej z nich, np. lewej. W takiej sytuacji należy doprowadzić do mobilizacji układu lędźwiowo-miednicznego po to, żeby symetrycznie ustawić oba kolana. Zabieg mobilizacji miednicy może wykonać jedynie doświadczony fizjoterapeuta. Po wykonaniu mobilizacji oceniamy, w jaki sposób ustawione jest jedno i drugie kolano.

Do czego służy szkieletowi miednica? 

Miednica zbudowana jest z kości miednicznych, kości krzyżowej i guzicznej. Jest to wytrzymała konstrukcja, która przenosi ciężar górnej części ciała na nogi. U kobiet miednica jest szersza niż u mężczyzn, co ułatwia rodzenie dzieci. Od pozycji miednicy zależy ustawienie całego ciała. Jeśli więc z jakiegoś powodu miednica jest zrotowana, ma to wpływ na powstawanie przeciążeń w innych częściach układu kostnego, a także odwrotnie: wszelkie urazy i przewlekłe schorzenia układu kostnego rzutują na pozycję miednicy.

 

Podsumowanie
Zrotowana miednica - przyczyny i skutki
Tytuł
Zrotowana miednica - przyczyny i skutki
Opis

Asymetryczne ustawienie miednicy względem osi kręgosłupa jest przyczyną wielu dolegliwości układu kostnego i wad postawy. O tym, co może być powodem zrotowania miednicy i jakie są tego skutki, mówi Marek Waszkiewicz – fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta manualny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *