Home > dr Marzanna Zachara – neonatolog

dr Marzanna Zachara – neonatolog

neonatologdr Marzanna Zachara – Reśko

 pediatra, neonatolog

W zawodzie 25 lat, pediatra i neonatolog z wykształcenia i pasji, czyli z powołania. Doświadczenie zawodowe zdobywałam a szpitalach małych, miejskich, i dużych klinicznych (cztery lata w Anglii), obecnie pracuję w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Lubię rozmawiać z Rodzicami i dziećmi, czuję się odpowiedzialna za szerzenie wiedzy zarówno wśród młodszych kolegów, jak i pielęgniarek i położnych (wykładam na różnych kursach i szkoleniach). Jestem autorką wielu publikacji.
Oprócz tego w wolnym czasie uwielbiam taniec, zdrowy tryb życia, narty i wszelką aktywność fizyczną- wtedy odpoczywam. Dobra książka i film to rozrywka intelektualna. Studiowałam dodatkowo elementy etyki i filozofii. Mama dorosłej Marii ( studentka medycyny) i 8 letniego Bartka – pasjonata Star Wars.

Neonatolog jest to specjalizacja stosunkowo nowa.

Powstała na przełomie lat 80-tych i 90-tych, aczkolwiek wcześniej wiedziano, że noworodek jest całkiem inną istotą niż dziecko, niż dorosły i w  związku z tym stwierdzono, że musi być taki specjalista. Skąd nazwa, neo – nowy; natus – narodzony, czyli nazwa bierze się od słowa nowonarodzony, czyli noworodek.

Specjalizacja jako taka, oddzieliła się od pediatrii, bo bazą dla powstanie neonatologii jest pediatria, stało się to w latach 80-tych.

W tej chwili specjaliści neonatolodzy w Polsce mają dwa razy w roku egzaminy specjalistyczne, ale niestety jest nas ciągle za mało, bo pediatrzy, którzy zajmują się większymi dziećmi często obawiają się noworodka. Dlaczego?

Organizm noworodka jest całkiem inny, wynika to z fizjologii, a noworodka, który ma problemy, czyli urodził się albo zbyt wcześnie, albo zbyt mały, albo z jakimiś innymi schorzeniami, które wynikają z różnych przyczyn i wymaga osobnej innej opieki.

Słowo: “noworodek” – według definicji jest to dziecko, które się właśnie urodziło i obejmuje okres do do 28 doby życia.  Jednak nie zawsze do 28 dni jest objęte tą opieką neonatologa, ponieważ noworodki, które mają jakieś zaburzenia w okresie adaptacji zaraz po urodzeniu będą wymagały takiej opieki neonatologicznej aż do drugiego, trzeciego, może nawet szóstego roku życia. Trudno to określić, ponieważ my ciągle poznajemy nowe sytuacje związane z patologią noworodka i często w wieku późniejszym cały zespół specjalistów, łącznie z neonatologiem jest zaangażowany w opiekę nad tymi dziećmi. Neonatolog, bezpośrednio po urodzeniu zajmuje się dzieckiem w sensie oceny jego przygotowania do życia, ocenia w punktacji Apgar. Później znajduje sytuacje takie, które ewentualnie wymagają dalszego działania – zwłaszcza neonatolodzy zajmują się dziećmi, które urodziły się przedwcześnie i wymagają długich tygodni pobytu na intensywnej terapii noworodka.  Tutaj połączenie specjalizacji z intensywnej terapii i pediatrii znalazło taki efekt, że ten neonatolog jest bardzo potrzebny.

neonatolog

Neonatologia to sepcjalizacja multidyscyplinarna – łączy w sobie wiedzę z zakresu pediatrii, genetyki, położnictwa, interny etc. Za ojca neonatologii uznaje się francuza Pierre’a Budin, który zasłynął także jako twórca pierwszego inkubtora. 

Neonatolog musi znać zarówno sytuacje związane z przebiegiem ciąży, czyli musi mieć wiedzę podstawową dotyczącą położnictwa, fizjologii, farmakologii, anestezjologii, intensywnej terapii. Jest to bardzo szeroka specjalizacja.

Mamy również do czynienia z zaburzeniami genetycznymi, w związku z tym też musimy wiedzieć, jak “genetycznie” podchodzić do naszego pacjenta. Wszystkie choroby podczas  przebiegu ciąży, które mogą wpływać na stan płodu, a później noworodka – i my musimy mieć tę wiedzę. W związku z tym jest to bardzo ciekawa, ciągle rozwijająca się specjalizacja. Do końca nie wiemy, w którym kierunku to pójdzie, bo w pewnym momencie okazało się, że jeśli chodzi o intensywne działania niewiele już możemy ofiarować. Doszliśmy do pewnej granicy i więcej już się nie da, natomiast możemy rozwijać swoje umiejętności i poświęcać je naszym maluchom, które urodziły się w nie całkiem dobrym stanie, żeby pomóc im przystosowywać się do normalnego, prawidłowego życia.

Share