kardiolog (10)

Kardiolog dziecięcy to specjalista zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób układu sercowo naczyniowego u dzieci.

Układ sercowo- naczyniowy  to serce, aorty i naczynia krwionośne.

Serce to czterojamowy narząd  tworzony z tkanki mięśniowej. Dzięki regularnym skurczom  transportuje krew do wszystkich narządów. Serce pracuje  jak pompa – dzięki pracy zastawek zasysa krew z żył i wtłacza je do aort i pnia płucnego.

Serce to  także jeden z najwcześniej rozwijających się organów płodu. U noworodka serce bije  około 140 razy na minutę czyli dwa razy szybciej niż  u dorosłych, czy u starszych dzieci. 160 uderzeń na minutę to również norma, wtedy kiedy dziecko płacze, kiedy jest niespokojne, kiedy jest mu gorąco.

Kardiolog dziecięcy zajmuje sie całym krwioobiegiem dziecka. Dotleniona krew  wypływa z lewej komory serca przez zastawkę aortalną do głównej tętnicy ciała czyli aorty, gdzie  rozgałęzia się na mniejsze tętnice, tętniczki i sieć naczyń włosowatych. Naczynia włosowate tworzą w rezultacie żyły główne: górną i dolną. Krew powracająca żyłami jest odtlenowana  i wraca do prawego przedsionka serca, a  przez zastawkę trójdzielną wpływa do prawej komory. Następnie odtlenowana krew wpompowywana jest z prawej komory serca przez zastawkę pnia płucnego do pnia płucnego. Z pnia płucnego  odchodzą dwie tętnice płucne. Tętnice wkrótce rozgałęziają się w  sieć naczyń włosowatych oplatających pęcherzyki płucne.   Dotlenowana krew powraca żyłami płucnymi do lewego przedsionka serca, a tam przez zastawkę dwudzielną (mitralną) krew wpływa do lewej komory serca.

Kardiolog zajmuje się też prawidłowa praca serca, diagnozowaniem i leczeniem wad serca. Ponieważ większość wad serca ma charakter wrodzony można powiedziec, że kardiolog dziecięcy jest specjalistą od wad.