Niewydolność serca – przyczyny

dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy

Niewydolność serca to niewydolność mięśnia sercowego jako pompy

O niewydolności serca mówimy wtedy, kiedy ilość krwi pompowanej w jednostce czasu nie wystarcza, by zaspokoić aktualne potrzeby organizmu.

Kiedy serce jest niewydolne i nie funkcjonuje prawidłowo jako pompa, niemożliwe jest zapewnienie prawidłowej perfuzji (przepływu) krwi przez narządy i tkanki istotne dla życia. Jakie są główne przyczyny takiej niewydolności? Mogą to być ciężkie, wrodzone wady serca, ale również – zaburzenia rytmu serca albo choroby zapalne. Niewydolność serca może pojawiać się nie tylko w chorobach pierwotnie ulokowanych w sercu, lecz także w chorobach zupełnie innych narządów. Przykładowo objawy niewydolności serca możemy obserwować u noworodków i niemowląt z ciężkimi zakażeniami ogólnoustrojowymi. Te objawy są bardzo złożone i w zależności od stopnia nasilenia niewydolności, spektrum objawów może być bardzo szerokie.

Niewydolność serca może prowadzić do śmierci.

Niewydolność serca u dzieci może objawiać się zmniejszoną tolerancją wysiłku fizycznego. Dziecko źle się czuje, jest osłabione, miewa duszności, zdarza się, że mdleje.

Płyn w otrzewnej

Najbardziej typowym objawem niewydolności serca jest po prostu przyspieszenie jego czynności. Może nastąpić również obniżenie ciśnienia tętniczego, trudności w oddychaniu i duszności. Czasami obserwuje się powiększenie narządów wewnętrznych jamy brzusznej czy akumulację płynu w naturalnych jamach ciała, np. w otrzewnej lub w opłucnej. Mogą też pojawić się obwodowe obrzęki, takie jak na przykład obrzęki kończyn dolnych, które występują u dzieci, spędzających większość czasu w pozycji pionowej, ale pojawiające się na kończynach górnych. Tak więc niewydolność serca może być objawem wszelkich patologii serca, ale również patologii poza sercowych.

Objawy u dzieci

Generalnie jest to ograniczenie tolerancji wysiłku fizycznego. Dziecko może mieć nieprzyjemne objawy typu duszności, osłabienie, czasami utraty przytomności, które mogą pojawiać się przy ciężkim wysiłku, ale też przy zwykłej aktywności życia codziennego. Wszystko zależy od tego, jakie jest nasilenie niewydolności serca. Jest to bardzo złożony problem, czasami z małą ilością objawów, który może prowadzić do stanu bezpośredniego zagrożenia życia.

Podsumowanie
Niewydolność serca - objawy
Tytuł
Niewydolność serca - objawy
Opis

Niewydolność serca może prowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia. Co to jest niewydolność serca, czym się objawia i z czym się wiąże, mówi dr n. med. Tomasz Floriańczyk – specjalista kardiolog dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *