dietetyk (10)

Dietetyk to specjalista zajmujący się żywieniem człowieka zdrowego i chorego.

Dietetyk to jedna ze specjalizacji medycznych, ale dietetykiem można także zostać po ukończeniu profilowanych studiów bez konieczności posiadania dyplomu lekarza.

Dietetyka łączy wiedzę z zakresu biologii, biochemii, fizjologii, patofizjologii, medycyny klinicznej, higieny, profilaktyki zdrowia i technologii żywności.

Odpowiednia dieta zapobiega chorobom, łagodzi ich objawy, przyspiesza zdrowienie. Teraz, gdy na czoło chorób cywilizacyjnych wysunęły się otyłość, zespół metaboliczny, nadciśnienie, cukrzyca  i insulinooporność dietetyka nabiera znaczenia.

Dietetyk  zajmuje się więc:

  • diagnozowaniem i leczeniem problemów żywieniowych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, nadwaga, refluks żołądkowo-jelitowy
  • diagnozowaniem i leczeniem problemów żywieniowych wynikających z psychicznych z anoreksji i bulimii;
  • opracowywaniem postępowania i  diety w alergiach i nietolerancjach pokarmowych;
  • opracowywaniem  programów żywieniowych dla osób po operacjach chirurgicznych, pogrążonych w śpiączce, wymagających żywienia pozajelitowego  i w chorobach rzadkich dotyczących układu trawienia;
  • współpracuje z lekarzami innych specjalności oraz z psychologami w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń odżywiania i łaknienia;
  • opracowuje dietę matek karmiących piersią dzieci z nietolerancjami i alergiami;  u której dziecka występują objawy nietolerancji pokarmowej lub alergii.

Dietetyk w ramach profilaktyki doradzi jak wspomóc dziecko – efektem złej diety bywają problemy szkolne, zaburzenia koncentracji etc. Szczególnie ważna jest porada dietetyczna dla dzieci intensywnie uprawiających sport.

W obrębie dietetyki wykształciła się ostatnio specjalizacja zwana psychodietetyką.  Psychodietetyk zajmuje sie wyrabianiem właściwych nawyków żywieniowych, zwalczeniem niewłaściwych, wspomaga pacjentów w utrzymaniu restrykcyjnych diet.

Dietetycy bez tytułu lekarza działają na podstawie  rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych.