lek. stom. Beata Dronzikowska – Zając – ortodonta

lek. med. Beata Zając - ortodontalek. stom. Beata Dronzikowska-Zając

stomatolog, ortodonta,

Klinika Ortolan

Jest lekarzem stomatologiem i dyplomowanym technikiem dentystycznym z dwudziestoletnim stażem.

Od 1999 roku prowadzi prywatną praktykę ortodontyczą w Warszawie.

Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej  oraz trzyletnich studiów podyplomowych na Donau-Universitat w Austrii w zakresie ortodoncji i uzyskała tytuł Master of Science in Orthodontics,

Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych kursach, szkoleniach i sympozjach z zakresu ortodoncji, chirurgii ortodontycznej i implantologicznej, protetytki stomatologicznej.

Prowadzi szkolenia dla studentów i lekarzy specjalizujących się w ortodoncji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortdontycznego (PTO), Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego (EOS) oraz Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (PASE).

W pracy ważne jest dla niej kompleksowe, interdyscyplinarne leczenie z uwzględnieniem prawidłowej funkcji kładu stomatologicznego i estetyki twarzy. Prowadzi pacjentów wymagających zintegrowanego leczenia, a także tych z dysfunkcjami układu stomatologicznego.

Prywatnie żona kardiologa i mama dorastających synów. Rodzinną pasją są podróże i zwierzęta, których w domu nie brakuje.

 

Ortodoncja to taka dziedzina stomatologii, która zajmuje się prostowaniem zębów i leczeniem wad zgryzu.

Zgryz jest to wzajemna relacja zębów i  takie ich ułożenie, żeby była prawidłowa funkcja przełykania, mówienia i gryzienia.

Jeśli pediatra nie skieruje dziecka do ortodonty wcześniej,  to przy zwykłej wizycie stomatolog powinien ocenić ząbki dziecka nawet w wieku 2-3 lat po to, żeby zapobiec wczesnym wadom, które mogą narastać z wiekiem.

Bardzo ważne jest też oswojenie dziecka ze stomatologiem w tak wczesnym wieku, ponieważ warunkiem ewentualnego leczenia jest dobra współpraca dziecka z lekarzem. Na początku są to wizyty kontrolne, sprawdzenie, czy są wszystkie zawiązki zębów, czy jest prawidłowa ruchomość języka, czy jest symetria twarzy, natomiast w wieku 7 lat powinna zostać zrobiona kompleksowa diagnostyka ortodontyczna.

Między 7 a 9 roku życia powinniśmy zrobić pierwszy pantomogram, czyli zdjęcie, na którym możemy sprawdzić, czy wszystkie zęby znajdują się w kościach szczęk, czy nie ma jakichś nieprawidłowości. Prawidłowa ruchomość języka wpływa na rozwój żuchwy i szczęki. Jeżeli dziecko przełyka prawidłowo, oddycha noskiem to rozwój jest harmoniczny. Wszystkie mięśnie są w równowadze i rozwój twarzy jest prawidłowy. W momencie, gdy występują dysfunkcje języka, lub oddychanie buzią zaczynają się rozwijać nieprawidłowości i zębowe i w budowie kości, takie jak zwężenie szczęki, jak zgryz otwarty, czyli wady, które wymagają później leczenia ortodontycznego.

Share