dr Dorota Olejniczak – pediatra, pulmonolog

dr n. med. Dorota Olejniczak

pediatra, pulmonolog

Przychodnia Salve w Łodzi

szczególną uwagę przywiązuję do zdrowego trybu życia. Na wizycie lekarskiej znajduje czas na przekazanie, iż każdy ma wpływ na zdrowie swoje i bliskich, a poprzez codzienne działania może pozytywnie jak i zdecydowanie negatywnie wpływać na jakość życia

Tytus Chałubiński - pionier lpulmonologii

Tytus Chałubiński – lekarz i botanik. Wskazał Zakopane jako miejsce doskonałe dla leczenia gruźlicy, chorób górnych dróg oddechowych , anemii i nerwic. Oprócz swieżego powietrza doceniał kojący wpływ gór na psychikę. jego działalność w tamtym rejonie wykraczało daleko poza medyczną. Szkoda, że dziś Zakopane tonie w oparach smogu i z dorobku dr Chałubińskiego zachowało się tam jedynie muzeum.

Czym zajmuje się pulmonologia?

Pulmonologia zajmuje się chorobami układu oddechowego.

Są to choroby infekcyjne, choroby wrodzone, a także choroby układu oddechowego na tle alergicznym. Pulmonologia zajmuje się również gruźlicą, innymi chorobami zakaźnymi dotyczącymi układu oddechowego, chorobami autoimmunologicznymi, tzw. z autoagresji. Wśród  szerokiego wachlarza chorób, z którymi zgłaszają się pacjenci są różne reakcje polekowe, które mają związek z chorobami układu oddechowego i choroby nowotworowe.

Kiedy zgłosić się do pulmonologa?

Kiedy zgłosić się do specjalisty? Myślę, że wtedy, gdy lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej uzna, że jego leczenie jest nieskuteczne i zastanawia się nad inną przyczyną chorób układu oddechowego niż zwykłe infekcje dróg oddechowych, które przytrafiają się każdemu.

Jeżeli to są choroby nawrotowe, mają ciężki przebieg, kończą się zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc, pojawiają się takie objawy jak duszność, przewlekły kaszel pomiędzy infekcjami, wtedy jest to pora na to, żeby zgłosić się do specjalisty i żeby odszukać przyczynę tego typu dolegliwości, zaostrzenia czy ciężkiego przebiegu choroby.

Kto zajmie się zapaleniem płuc dziecka? 

Zapalenie płuc jest to temat dla pediatry, ponieważ zajmuje się on leczeniem m.in. chorób układu oddechowego, także zapaleń płuc. Jeżeli natomiast zapalenia płuc nie poddają się leczeniu standardowemu, wówczas jest pora na to, aby takiego pacjenta wysłać do specjalisty i zastanowić się, dlaczego to zapalenie płuc powraca, dlaczego przewleka się, dlaczego nie reaguje na antybiotyki. To jest właśnie ten moment, kiedy dziecko powinno pojawić się u specjalisty pulmonologa.

Pulmonologia – ratunek dla płuc

Najpowszechniejsze choroby układu oddechowego, z którymi styka się współczesna pulmonologia to: astma oskrzelowa, gruźlica, mukowiscydoza, odma opłucnowa, POChP, sarkoidoza, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc.

Pulmonologia najsilniej rozwinęła się w czasach walki z epidemią gruźlicy. Do pionierów tej dziedziny w Polsce należą: Lesław Węgrzynowski, Tytus Chałubiński, Kazimierz Dłuski. To im zawdzięczamy powiązanie zdrowego środowiska życia ze zdrowiem układu oddechowego. Nazwisko Chałubińskiego powszechnie łączy się z Zakopanem, za to niewiele mówi się o zasługach dr Kazimierza Dłuskiego – twórcy sanatorium dla ludzi z chorobami płuc właśnie w Zakopanem. Inne słynne uzdrowisko – Rabka Zdrój zawdzięcza swoją sławę dr Janowi Rudnikowi.

 

 

Share