grypa (9)

Grypa jest bardzo ciężkim zakażeniem układu oddechowego wywołanym przez wirusy grypy.

Tych wirusów, które wywołują zakażenia układu oddechowego jest bardzo dużo. Już w chwili obecnej znamy ponad 200 wirusów odpowiedzialnych za tak zwane „przeziębienia”. Są to najczęściej rinowirusy, koronawirusy, RSV wirusy, wirusy paragrypy i mnóstwo innych.

Czym grypa różni się od przeziębienia?
Pod względem przebiegu klinicznego czasami bardzo trudno ją odróżnić od przeziębienia, ponieważ zakres objawów jaki grypa daje jest bardzo szeroki. Możliwy jest nawet przebieg zupełnie bezobjawowy – co to znaczy?

To znaczy, że osoba jest zarażona wirusem grypy, zaraża następnych, natomiast sama czuje się bardzo dobrze. Tak wygląda grypa u osoby zdrowej. Jak ktoś jest bardzo zdrowy i w miarę młody to najczęściej choruje bardzo łagodnie, a nawet w sposób bezobjawowy. Zdarzają się jednak przebiegi bardzo ciężkie z zapaleniem płuc, a nawet z zespołem niewydolności oddechowej. Jeśli chodzi o te łagodne przebiegi, to również podobne objawy mogą dawać typowe przeziębienia: bóle gardła, katar, złe samopoczucie. Dlatego właśnie mając do czynienia z łagodnym przebiegiem grypy możemy mieć duże wątpliwości czy jest to grypa, czy zwykłe przeziębienie. Pewność dają tylko badania wirusologiczne. Jeżeli zrobi się badanie i stwierdzimy, że jest to wirus grypy, to nie ma dyskusji. Może to być łagodna, ciężka bądź bardzo groźna grypa.