Katar – czym jest? Objawy, leczenie

prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński – otolaryngolog, audiolog, foniatra; dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Katar – leczony trwa 7 dni, nie leczony – tydzień

Katar, czyli zapalenie błony śluzowej nosa, wywołują głównie wirusy. Najczęstsze objawy to kichanie, zapchany nos i ogólnie złe samopoczucie.

Katar zazwyczaj jest traktowany przez nas jako coś, co samo się zaczęło i samo minie. Leczony trwa 7 dni, a nie leczony – tydzień, często słyszymy takie powiedzenie. Jednak tak nie jest.

Można złagodzić objawy kataru, ale można je też zaostrzyć, spowodować, że katar ostry przejdzie w przewlekły. Wtedy dolegliwości, które towarzyszą ostrej infekcji górnych dróg oddechowych, przechodzą w dolegliwości przewlekle. Wiąże się to z wysychaniem, zarastaniem i tworzeniem się różnych zmian przerostowych, które muszą być korygowane chirurgicznie, zarówno u dzieci, jak u dorosłych.

Katar leczony trwa 7 dni, nieleczony - tydzień

Katar to nic innego, jak zapalenie błony śluzowej nosa, wywołane najczęściej przez wirusy. Sam w sobie nie jest groźny, ale uprzykrza codzienne funkcjonowanie, a zlekceważony – może przejść w stan przewlekły.

 

Niedrożny nos

Oczywiście są pewne sytuacje, które sprzyjają rozwinięciu się zapalenia, na przykład w obrębie nosa. Jeżeli mamy skrzywienie przegrody nosa i oddychamy swobodnie, przez jeden przewód nosowy przepływa dużo więcej powietrza, niż przez drugi. Powietrze to wysusza ten jeden przewód, dochodzi do przerostu małżowin nosowych, i w konsekwencji do upośledzenia drożności nosa. Wszystkie te zmiany, wrodzone lub nabyte, dotyczące drożności górnych dróg oddechowych, będą miały wpływ na częstotliwość pojawiania się infekcji w obrębie nosa, a następnie w obrębie zatok obocznych nosa.

Domowe sposoby walki z katarem

Na złagodzenie objawów kataru jest kilka sposobów. Jeden z nich to inhalacje z olejków eterycznych, np. eukaliptusowego czy sosnowego, albo inhalacje z naparów ziołowych, np. z rumianku. Dzięki inhalacjom zmniejsza się obrzęk śluzówki, a przewody nosowe – udrażniają się. Sprawdza się także płukanie nosa jałową wodą morską, którą można kupić w aptece. Takie zabiegi działają podobnie jak inhalacje, a dodatkowo nawilżają błonę śluzową i pomagają pozbyć się wirusów.

Nawilżanie bardzo pomaga 

Kiedy mamy katar, trzeba dużo pić – niezastąpiona jest gorąca herbata z sokiem malinowym, albo gorąca woda z imbirem, cytryną i miodem. Warto też nawilżać powietrze i łykać zwiększone dawki witaminy C. I pamiętajmy: najlepiej używać chusteczek jednorazowych, ponieważ na tych z materiału, wielokrotnego użytku – zostają zarazki.

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie
Katar - czym jest? Objawy, leczenie
Tytuł
Katar - czym jest? Objawy, leczenie
Opis

Katar to chyba najczęstsza dolegliwość u dzieci. O tym, czym jest katar, jakie są objawy i jak sobie z nim radzić, mówi prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński – otolaryngolog, audiolog foniatra, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *