lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna
www.drdurajski.pl
Ból głowy u dzieci to częsta dolegliwość – głowa boli jako zwiastun choroby, choć częściej przyczyną jest stres
Nie należy wpadać w panikę, gdy dziecko boli głowa. Zazwyczaj nie jest to nic groźnego. Niepokój rodziców powinny wzbudzić bóle bardzo silne, nawracające lub takie, którym towarzyszą wymioty
Najczęstszą przyczyną bólu głowy u dzieci są infekcje górnych dróg oddechowych, nosa czy zatok.
Mali pacjenci skarżą się wówczas na dolegliwości bólowe związane z głową. W sytuacji, gdy bóle głowy występują wraz z infekcją, lekarze zajmują się najpierw infekcją i jej wyleczeniem, a dopiero potem skupiają się na bólu głowy.
Przewlekły ból głowy
Są jednak przypadki, kiedy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dolegliwości bólowe u dzieci.
Jeżeli występują u nich poranne bóle głowy, rodzice powinni zgłosić się do pediatry, który w razie potrzeby skieruje ich do neurologa dziecięcego. Jeśli bóle głowy są przewlekłe, a w rodzinie są osoby cierpiące na migrenę, to należy pilnie skonsultować się z lekarzem i ewentualnie wdrożyć leczenie, aby pomóc dziecku. Początkowo bóle głowy same w sobie nie są czymś groźnym, ale jeżeli stają się przewlekłe, występują w charakterystycznych porach dnia, trzeba skonsultować się z pediatrą. Można też zgłosić się do neurologa dziecięcego, jeżeli bólom towarzyszą inne objawy neurologiczne. Tak czy inaczej, bóle głowy u dziecka wymagają wizyty u pediatry.
Pasożyty i stres
Powodem bólu głowy mogą być także pasożyty, np. robaki czy grzyby, których obecność w organizmie może objawiać się bólami brzucha i właśnie nawracającymi bólami głowy. Trzeba wtedy pójść z dzieckiem do pediatry, który zleci dodatkowe badania na wykrycie pasożytów.
Natomiast ból w okolicy czoła i skroni, który pojawia się pod wieczór, może być oznaką stresu. Ta przyczyna bywa ignorowana i pomijana w diagnostyce. Coraz częściej na bóle głowy skarżą się również dzieci, które dużo czasu spędzają przed komputerem, mało się ruszają, nie uprawiają żadnych sportów, rzadko przebywają na świeżym powietrzu.