Ból głowy u dziecka – przyczyny

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Ból głowy u dzieci to częsta dolegliwość – głowa boli jako zwiastun choroby, choć częściej przyczyną jest stres

Nie należy wpadać w panikę, gdy dziecko boli głowa. Zazwyczaj nie jest to nic groźnego. Niepokój rodziców powinny wzbudzić bóle bardzo silne, nawracające lub takie, którym towarzyszą wymioty

Przewlekłe bóle głowy

Ból głowy w swojej ludowej mądrości medycznej zazwyczaj odczytujemy jako objaw zapalenia zatok. Częściej winowajca okazuje się choroba pasożytnicza lub stres szkolny

Najczęstszą przyczyną bólu głowy u dzieci są infekcje górnych dróg oddechowych, nosa czy zatok.

Mali pacjenci skarżą się wówczas na dolegliwości bólowe związane z głową. W sytuacji, gdy bóle głowy występują wraz z infekcją, lekarze zajmują się najpierw infekcją i jej wyleczeniem, a dopiero potem skupiają się na bólu głowy.

Przewlekły ból głowy 

Są jednak przypadki, kiedy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dolegliwości bólowe u dzieci.

Jeżeli występują u nich poranne bóle głowy, rodzice powinni zgłosić się do pediatry, który w razie potrzeby skieruje ich do neurologa dziecięcego. Jeśli bóle głowy są przewlekłe, a w rodzinie są osoby cierpiące na migrenę, to należy pilnie skonsultować się z lekarzem i ewentualnie wdrożyć leczenie, aby pomóc dziecku. Początkowo bóle głowy same w sobie nie są czymś groźnym, ale jeżeli stają się przewlekłe, występują w charakterystycznych porach dnia, trzeba skonsultować się z pediatrą. Można też zgłosić się do neurologa dziecięcego, jeżeli bólom towarzyszą inne objawy neurologiczne. Tak czy inaczej, bóle głowy u dziecka wymagają wizyty u pediatry.

Pasożyty i stres

Powodem bólu głowy mogą być także pasożyty, np. robaki czy grzyby, których obecność w organizmie może objawiać się bólami brzucha i właśnie nawracającymi bólami głowy. Trzeba wtedy pójść z dzieckiem do pediatry, który zleci dodatkowe badania na wykrycie pasożytów.

Natomiast ból w okolicy czoła i skroni, który pojawia się pod wieczór, może być oznaką stresu. Ta przyczyna bywa ignorowana i pomijana w diagnostyce. Coraz częściej  na bóle głowy skarżą się również dzieci, które dużo czasu spędzają przed komputerem, mało się ruszają, nie uprawiają żadnych sportów, rzadko przebywają na świeżym powietrzu.

 

Podsumowanie
Bóle głwy - przyczyny
Tytuł
Bóle głwy - przyczyny
Opis

Czy ból głowy u dziecka może oznaczać poważną chorobę? Jakie mogą być jego przyczyny? Co zrobić, gdy dziecko skarży się na bóle głowy? Na te pytania odpowiada lek. med. Łukasz Durajski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *