Zespół metaboliczny u dzieci

Dr n. med. Aneta I. Gziut – kardiolog-hipertensjolog, specjalista chorób wewnętrznych, lekarz sądowy

Zespół metaboliczny to powikłania otyłości

Zarówno u dzieci i jak i u dorosłych

Zespół metaboliczny (ZM) jeszcze do niedawna był schorzeniem diagnozowanym przede wszystkim u dorosłych. Niestety, aktualne badania pokazują, że zaburzenia wchodzące w skład zespołu metabolicznego, występują także u dzieci i młodzieży. Zwłaszcza dotyczy to dzieci otyłych.

Czym jest zespół metaboliczny?

Zespół metaboliczny towarzyszący otyłości, obejmuje zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej oraz nadciśnienie tętnicze. Przyczynami tych zaburzeń są m.in. insulinoodporność i nadmierna ilość trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli tej, gromadzącej się w narządach wewnętrznych. Objawem nagromadzenia trzewnej tkanki tłuszczowej jest otyłość brzuszna, którą stwierdza się u 63% dzieci z nadwagą (za www.mp.pl). Natomiast podwyższony poziom insuliny na czczo ma aż 58% otyłych dzieci (za www.mp.pl). Insulina z kolei powoduje magazynowanie się sodu w nerkach, co prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

Zespół metaboliczny dotyka również dzieci.

Zespól metaboliczny to zaburzenia będące powikłaniem otyłości. Najlepszą metodą zapobieganiu temu schorzeniu jest utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, odpowiedni sposób odżywiania się i ruch.

“Zespół metaboliczny i jego składowe ściśle wiążą się z rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego. Już u dzieci stwierdzono korelację zaburzeń metabolicznych z wczesnymi markerami miażdżycy” (www.mp.pl).

Maluchy pod specjalnym nadzorem

U otyłych dzieci poniżej 6 roku życia nie stawia się rozpoznania zespołu metabolicznego. Dzieci te obejmuje się przeważnie specjalnym nadzorem, a lekarz wprowadza jedynie zalecenia niefarmakologiczne, polegające przede wszystkim na zwiększeniu aktywności fizycznej maluchów i wykluczeniu z diety produktów wpływających na wzrost wagi. Jeżeli jednak nadwaga się utrzymuje, pojawią się dodatkowe symptomy i lekarz zdiagnozuje ZM, może włączyć leczenie. Natomiast jeżeli dziecko między 6 a 12 rokiem życia jest otyłe (powyżej 90 centyla) oraz ma podwyższony poziom trójglicerydów i lipidów, obniżony poziom HDL i obniżony poziom glikemii, można takie rozpoznanie postawić. Jednak u dzieci nie wdrażamy leczenia farmakologicznego tak szybko jak u osób dorosłych. U dzieci starszych stosujemy takie same kryteria rozpoznawania i leczenia zespołu metabolicznego, jak w przypadku dorosłych.

“U 2/3 nastolatków z nadwagą lub otyłością stwierdza się przynajmniej jeden składnik zespołu metabolicznego,
a u prawie 1/3 z nich można rozpoznać pełny zespół”. (Zespól metaboliczny u dzieci i młodzieży, Agnieszka Zachurzok-Buczyńska, Ewa Małecka-Tendera).

Warto pamiętać, że do najważniejszych rzeczy w zapobieganiu zespołowi metabolicznemu oraz w jego leczeniu, należą: utrzymanie prawidłowej masy ciała dziecka, zdrowy sposób odżywiania oraz dużo ruchu.

Zobacz więcej:

 Pulchne czy otyłe?

Nawyki żywieniowe u dzieci – grzechy główne dorosłych

Zaburzenia hormonalne a cywilizacja

 

Podsumowanie
Zespół metaboliczny u dzeci
Tytuł
Zespół metaboliczny u dzeci
Opis

Zespół metaboliczny to schorzenie, którego przyczyną jest przede wszystkim nadwaga. Objawami są zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipdowej w organizmie oraz nadciśnienie tętnicze. Najlepszym sposobem na zapobieganie tej chorobie jest aktywność fizyczna, zdrowy sposób odżywiania się oraz odpowiednia waga ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *