Zespół metaboliczny u dzieci

Dr n. med. Aneta I. Gziut – kardiolog-hipertensjolog, specjalista chorób wewnętrznych, lekarz sądowy

Zespół metaboliczny to powikłania otyłości

Zarówno u dzieci i jak i u dorosłych

Zespół metaboliczny (ZM) jeszcze do niedawna był schorzeniem diagnozowanym przede wszystkim u dorosłych. Niestety, aktualne badania pokazują, że zaburzenia wchodzące w skład zespołu metabolicznego, występują także u dzieci i młodzieży. Zwłaszcza dotyczy to dzieci otyłych.

Czym jest zespół metaboliczny?

Zespół metaboliczny towarzyszący otyłości, obejmuje zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej oraz nadciśnienie tętnicze. Przyczynami tych zaburzeń są m.in. insulinoodporność i nadmierna ilość trzewnej tkanki tłuszczowej, czyli tej, gromadzącej się w narządach wewnętrznych. Objawem nagromadzenia trzewnej tkanki tłuszczowej jest otyłość brzuszna, którą stwierdza się u 63% dzieci z nadwagą (za www.mp.pl). Natomiast podwyższony poziom insuliny na czczo ma aż 58% otyłych dzieci (za www.mp.pl). Insulina z kolei powoduje magazynowanie się sodu w nerkach, co prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

Zespół metaboliczny dotyka również dzieci.

Zespól metaboliczny to zaburzenia będące powikłaniem otyłości. Najlepszą metodą zapobieganiu temu schorzeniu jest utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, odpowiedni sposób odżywiania się i ruch.

“Zespół metaboliczny i jego składowe ściśle wiążą się z rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego. Już u dzieci stwierdzono korelację zaburzeń metabolicznych z wczesnymi markerami miażdżycy” (www.mp.pl).

Maluchy pod specjalnym nadzorem

U otyłych dzieci poniżej 6 roku życia nie stawia się rozpoznania zespołu metabolicznego. Dzieci te obejmuje się przeważnie specjalnym nadzorem, a lekarz wprowadza jedynie zalecenia niefarmakologiczne, polegające przede wszystkim na zwiększeniu aktywności fizycznej maluchów i wykluczeniu z diety produktów wpływających na wzrost wagi. Jeżeli jednak nadwaga się utrzymuje, pojawią się dodatkowe symptomy i lekarz zdiagnozuje ZM, może włączyć leczenie. Natomiast jeżeli dziecko między 6 a 12 rokiem życia jest otyłe (powyżej 90 centyla) oraz ma podwyższony poziom trójglicerydów i lipidów, obniżony poziom HDL i obniżony poziom glikemii, można takie rozpoznanie postawić. Jednak u dzieci nie wdrażamy leczenia farmakologicznego tak szybko jak u osób dorosłych. U dzieci starszych stosujemy takie same kryteria rozpoznawania i leczenia zespołu metabolicznego, jak w przypadku dorosłych.

“U 2/3 nastolatków z nadwagą lub otyłością stwierdza się przynajmniej jeden składnik zespołu metabolicznego,
a u prawie 1/3 z nich można rozpoznać pełny zespół”. (Zespól metaboliczny u dzieci i młodzieży, Agnieszka Zachurzok-Buczyńska, Ewa Małecka-Tendera).

Warto pamiętać, że do najważniejszych rzeczy w zapobieganiu zespołowi metabolicznemu oraz w jego leczeniu, należą: utrzymanie prawidłowej masy ciała dziecka, zdrowy sposób odżywiania oraz dużo ruchu.

Zobacz więcej:

 Pulchne czy otyłe?

Nawyki żywieniowe u dzieci – grzechy główne dorosłych

Zaburzenia hormonalne a cywilizacja

 

Podsumowanie
Zespół metaboliczny u dzeci
Tytuł
Zespół metaboliczny u dzeci
Opis

Zespół metaboliczny to schorzenie, którego przyczyną jest przede wszystkim nadwaga. Objawami są zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipdowej w organizmie oraz nadciśnienie tętnicze. Najlepszym sposobem na zapobieganie tej chorobie jest aktywność fizyczna, zdrowy sposób odżywiania się oraz odpowiednia waga ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *