otyłość (10)

Otyłość wybija się na czoło chorób cywilizacyjnych. Otyłość dziecięca to zdefiniowany problem społeczeństw kultury zachodniej. Najgłośniej było o nim za prezydentury Baracka Obamy, gdy Michelle Obama wdrożyła kampanię społeczną uświadamiająca problem i wskazującą rozwiązania.

Otyłość dorosłych i dzieci to  poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego – jej skutki są trudne do oszacowania, ale na pewno bardzo kosztowne.

Otyłość generuje szereg chorób trudnych w leczeniu, wymagających hospitalizacji. Niewątpliwie skraca też życie, a wcześniej znacznie obniża jego komfort. Dlatego tak ważne jest wyrabianie nawyków zdrowego życia już w małych dzieciach. Chodzi tu o świadomą konsumpcję, intensywną aktywność fizyczną, edukację dotycząca sposobu jedzenia. Pierwszym wrogiem dobrej sylwetki i zdrowego ciała jest jedzenie w pośpiechu, w biegu, przed telewizorem, bez świadomości tego co jest na talerzu. No i wszechobecny cukier!

Otyłe dzieci staja się potem otyłymi dorosłymi, obciążonymi ryzykiem wielu chorób, wsród których nadciśnienie zajmuje pierwsze miejsce.  Otyłość w dzieciństwie to także podwyższone ryzyko  rozwoju cukrzycy, chorób układu krążenia i wielu nowotworów u osób dorosłych.  W świecie dzieci otyli maja problemy z odnalezieniem się w grupie. i częściej niż inni wykazują zachowania antyspołeczne.

Badania z 2011 roku  stwierdziły, że w Polsce  ponad 20% dzieci w wieku szkolnym ma zbyt wysoka masę ciała.  Coraz częściej diagnozuje się u dzieci nadciśnienie    . Szacuje się, że już około 3 procent dzieci cierpi na nadciśnienie, a po okresie dojrzewania odsetek rośnie do  10%.

Co to jest nadwaga i otyłość?

Nadwaga i otyłość to nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej w wyniku   zaburzonych proporcji spożywania  i wydatkowaniem energii.  Siatki centylowe

umieszczone w każdej książeczce zdrowia  wskazują właściwe proporcje wzrostu dziecka. To najprostszy sposób, żeby stwierdzić, czy dziecko nie zaczyna zbliżac sie ku nadwadze i w konsekwencji ku otyłości. Jeśłi tak jest  nie wahajmy się zapytać lekarza o najlepszą dietę. Możemy tez porosić o pomoc psychodietetyka lub  lekarza – dietetyka