Odżywianie – jak przekonać dziecko do mądrego jedzenia

mgr Jagoda Zajączkowska – psycholog, psychoterapeuta, coach

www.pogoda-ducha.pl

Odżywianie to temat, na który warto rozmawiać do skutku zgodnie ze starą zasadą: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci

Kiedy dzieci zaczynają się niezdrowo odżywiać albo znacznie przybierają na wadze, rodzice mają dylemat: jak w takiej sytuacji zareagować. Jest to dla nich duże wyzwanie.

Moim zdaniem najważniejszą rzeczą jest dawanie dobrego przykładu. Powinniśmy dziecku pokazywać, że zdrowe odżywianie nie musi być nudne. Jeżeli widzimy, że nasza córka lub syn nie chce jeść przyrządzonych przez nas posiłków, warto usiąść i porozmawiać o tym, dlaczego tak się dzieje. Może po prostu gotujemy zbyt monotonnie albo dziecko jest w takim okresie, że ma ochotę na inne smaki. Warto się z tym skonfrontować, należy to jednak robić empatycznie.

Odżywianie to ważny temat.

Odżywianie wpływa na jakość naszego życia. Warto więc jeść zdrowo. Pamiętajmy też, że zakazany owoc bardziej smakuje. Zamiast zabraniać – zaproponujmy alternatywę. Dziecko na pewno chętniej sięgnie po pyszny domowy deser niż po batonik.

Smaczna alternatywa dla śmieciowego jedzenia

Powinniśmy mówić o tym, że martwimy się o zdrowie dziecka, zapytać jak się czuje ze swoim wyglądem. Do konfrontacji dodajmy alternatywę. Jeżeli wiemy, że nasze dziecko w szkole lub poza domem kupuje niezdrowe przekąski czy słodycze, zaproponujmy inne rozwiązania. Na przykład zacznijmy w domu szykować pyszne, zdrowe desery. Możliwości jest wiele, więc znalezienie bądź wymyślenie przepisu nie powinno być problemem. Warto też zadbać o to, aby przygotowane przez nas jedzenie było bezkonkurencyjne pod względem wyglądu i smaku. Możemy też kupić jakiś fajny, designerski pojemnik, których na rynku jest bardzo dużo.

Zdrowe odżywianie to podstawa dobrego życia.

Smaczny, urozmaicony lancz, zapakowany w ładne praktyczne pudełko na 100% wygra ze śmieciowym jedzeniem.

Okazja czyni złodzieja

Natomiast to, czego, nie należy robić, to stwarzać okazji do niezdrowego jedzenia.

Jeżeli wiemy, że dziecko będzie długo poza domem, możemy przygotować mu jedzenie, które jest atrakcyjne i które łatwo zjeść. Ważne, żeby dziecko nie chodziło głodne, ponieważ uczucie głodu stwarza dobrą okazję, by zjeść niezdrowo. Nie zapominajmy również o tym, że sami dajemy przykład naszym dzieciom i nie kupujmy do domu niezdrowych rzeczy nawet pod pretekstem, że to dla gości.

Życie nie kręci się wokół jedzenia

Nie należy jednak popadać ze skrajności w skrajność i tworzyć sztywnych zasad, dotyczących jedzenia. Nie możemy dać się zwariować – jedzenie to tylko jedzenie. Warto zadbać o to, aby nasze dziecko miało w swoim życiu mnóstwo innych aktywności i tematów, którymi będzie się interesowało oprócz jedzenia. Rodzice powinni nadawać barwy życiu dziecka poprzez wspólną aktywność, wspólne spędzanie czasu i organizowanie mu zajęć, w których chętnie będzie uczestniczyć.

 

Podsumowanie
Odżywianie - jak mądrze rozmawiać z dzieckiem?
Tytuł
Odżywianie - jak mądrze rozmawiać z dzieckiem?
Opis

W jaki spósób wygrać ze śmieciowym jedzeniem, żelkami, czipsami, przetworzonymi słodyczami? Co zrobić, żeby dziecko chciało zdrowo jeść i nie poddawało się szkolym trendom i gustom smakowym równieśników? Jagoda Zajączkowska – psycholog, psychoterapeuta, coach, mówi jak mądrze rozmawiać z dzieckiem o zdrowym odżywianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *