Prawidłowy poziom cukru we krwi dziecka

dr Michał Mularczyk – internista, kardiolog interwencyjny, dietetyk

www.bezkalorii.pl

Prawidłowy poziom cukru jest niezbędny dla poprawnego funkcjonowania organizmu – nie tylko utrzymania jego właściwej wagi, ale także zdolności koncentracji, metabolizmu i kondycji psychicznej.

Prawidłowy poziom cukru określa się bada niem krzywej glikemicznej

Doustny test obciążenia glukozą, inaczej krzywa cukrowa, test tolerancji glukozy lub krzywa glikemiczna, jest jednym z podstawowych badań wykonywanych u osób, które mają nieprawidłowe stężenie cukru we krwi lub są z grup ryzyka. Stężenie glukozy we krwi na czczo nie powinno być większe niż 99 jednostek.

Pacjentów prowadzę już paręnaście lat i nie miałem pacjenta, który miałby poziom cukru powyżej 100 jednostek  i nie rozwinął stanu przedcukrzycowego, cukrzycy lub chorób pokrewnych, czyli nadciśnienia, zawału serca, udaru mózgu. To są generalnie podobne choroby.

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi

Prawidłowy poziom cukru we krwi

Prawidłowy poziom cukru we krwi dziecka to nie więcej niż 99 jednostek.

Wynik 100 jednostek jest już wynikiem nieprawidłowym, który powinien zwrócić uwagę pacjenta lub rodziców pacjenta, żeby coś z tym zacząć robić.

Należy najpierw go zapytać czy nie ćwiczył wcześniej, bo ćwiczenia mogą spowodować wzrost stężenia cukru we krwi. Pytamy też, dziecko czy nie było długo głodne – głód wzmaga produkcję glukozy. W praktyce wygląda to tak, że od momentu pobudki do momentu pobrania krwi, oczywiście na czczo nie powinno minąć dłużej jak pół godziny – godzina. Po godzinie stężenie nie powinno być  większe niż 180 jednostek. Różne źródła podają nieco inne wartości: niektórzy mówią, że powinno to być 200 jednostek. Jeśli pomiar wskazuje 180 jednostek to wiadomo, że ten cukier zaczyna być niebezpiecznie wysoki. Jeżeli cukier w drugiej godzinie po obciążeniu glukozą spada poniżej 100 jednostek, to jest to wynik, który mówi o tym, że najprawdopodobniej mamy hiperinsulinizm i insulinooporność.

Krzywa cukrowa

Od wielu lat robię pacjentom już tylko badanie stężenia glukozy na czczo razem ze stężeniem insuliny; po godzinie i po dwóch powtarzam to samo badanie.

Jeżeli cukier utrzymuje się na odpowiednim poziomie, czyli ta krzywa ma dobry kształt, to patrzymy jakim to jest kosztem, ile insuliny zostaje zużyte po to, żeby ten cukier utrzymać w normie.

Krzywa cukrowa

Krzywa kluczowa to test tolerancji glukozy.

Okazuje się często, że taki pacjent na śniadanie wydziela około 200 jednostek insuliny i to jest dużo za dużo.

Przy wyniku powyżej 140 jednostek mamy już taki oficjalny stan przedcukrzycowy, czyli mamy nietolerancję cukru.

Przy okazji każdego kłucia, szczególnie u bardziej pulchnych dzieci, zróbmy także badania cukru.

źródło: glukoza.pl

źródło: glukoza.pl

Krzywa cukrowa to test tolerancji glukozy. W przychodni pacjentowi pobiera się krew, z której oznacza się wyjściowe stężenie cukru. Pacjent otrzymuje 75 g glukozy rozpuszczone w 250–300 ml wody do wypicia w ciągu 5 minut, a po 60 minutach pobiera się kolejną próbkę krwi, a trzecią po kolejnej godzinie. Prawidłowe wartości dla dzieci i młodzieży to 70-110 mg/dl na czczo i 70-140 mg/dl 2 godziny po posiłku.

Jak uchronić dziecko przed cukrzycą?

Gdy mamy pulchniejsze dziecko to rola jego rodziców jest taka, żeby nie prowadzać go do innych, pulchniejszych kolegów. Jeżeli mamy spotkanie dzieciaków, wybierzmy raczej dzieci chudsze, nie dlatego, że będą mówiły o naszym dziecku, że jest grube, bo to jest dla naszego dziecka zła motywacja. Chodzi o to, żeby dziecko uczyło się ich sposobów postępowania: co robią dzieci szczuplejsze, a czego nasze nie robi i dlaczego powstaje ta różnica w masie ciała.

Częściowo to będą genetyczne uwarunkowania i wiem o tym, ale spora część przypadków otyłości jest wynikiem oddziaływania środowiska. Dziecko obserwuje swojego brata, siostrę, rodziców – wszyscy pulchni, więc ono zachowuje się tak samo.

Dlaczego należy badać poziom cukru we krwi dziecka?

Podstawowe powody, dla których warto przy każdej okazji badać stężenie glukozy we krwi to ustalenie czy poziom cukru mieści się w normie i ewentualnie wczesne wykrycie hiperglikemii, hipoglikemii i cukrzycy.
Objawy, które dodatkowo powinny nas zaniepokoić i skłonić do przeprowadzenia badania to nieuzasadnione, wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, osłabienie dziecka, zaburzenia widzenia oraz niegojące się rany.

 

 

6 thoughts on “Prawidłowy poziom cukru we krwi dziecka

  1. Witam. To jak to jest z tym poziomem glukozy u dzieci? W jednym miejscu pisze Pan że do 99 a w innym “Prawidłowe wartości dla dzieci i młodzieży to 70-110 mg/dl na czczo i 70-140 mg/dl 2 godziny po posiłku.” To 99 czy 110? W laboratorium gdzie robilam dziecku badania bylo do 99 a synkowi (4 lata) wyszło 105.7 co bardzo mnie zmartwilo i te 110 by mnie ciut uspokoiło :). Synek badanie miał w poniedziałek ok 11 a w sobotę i niedzielę jadł jak naniegonsporo słodyczy i do tego wyjątkowo późno kolację w niedziele bo ok 21. Do tego przed badaniem dostał takiej histerii że był cały czerwony, spocony, trząsł sie i strasznie płakał i tak z 15 minut przed badaniem bo pani chciała obejrzeć żyłki. Czy to wszystko mogło wpłynąć na taki wysoki wynik? Czy nie na to znaczenia?

  2. Tez mialam podobny wynik ale 102 u dziecka 5 lat. Jak u Pani rozwinela sie sytuacja. Ja mam oznaczyc za pol roku chyba zeby cos niepokohacego sie pojawilo pragnienie czestomocz chudniecie ….

  3. Witam. Mam pytanie syn 10 lat na czczo 94..po 2 godz./103 ..Jak interpretować mam wyniki?…Krzywa cukrowa była robiona z powodu iz dwa razy u syna na czczo cukier wyszedł 100…Syn jest sportowcem nie ma żadnych objawów poza nocnym poceniem się.

  4. Nie można pisać o poziomie cukru !!- to jest poziom glukozy , portal o takiej specjalizacji nie powinien popełniać tak podstawowych błedów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *