Układ hormonalny – dojrzewanie

dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog

Klinika Zdrowia Duomed

Układ hormonalny u dziewczynek i u chłopców dojrzewa w różnym czasie

Dziewczęta w tej konkurencji zdecydowanie wyprzedzają chłopców

Różnica między dojrzewaniem hormonalnym u dziewczynek i chłopców jest taka, że z reguły dziewczynki dojrzewają szybciej.

Początek okresu pokwitania u dziewczynek, kiedy pojawia się pierwsza miesiączka, przypada na 11-12 rok życia, natomiast chłopcy zaczynają dojrzewać raczej około 14 roku życia. Pełną dojrzałość układ hormonalny kobiety osiąga mniej więcej w wieku 20-21 lat, podczas gdy u mężczyzn – 2-3 lata później. Przez dojrzałość hormonalną rozumiemy stan, kiedy wszystkie gruczoły dokrewne są już w pełni rozwinięte, a gospodarka hormonalna funkcjonuje prawidłowo.

Układ hormonalny reguluje procesy biologiczne, które zachodzą w organizmie.

Układ hormonalny człowieka składa się z gruczołów dokrewnych. Są to: podwzgórze (hypothalamus); przysadka mózgowa (pituitary gland); tarczyca (thyroid gland); grasica (thymus); nadnercza (adrenal glands); trzustka (pancreas); jajniki (ovaries)  i jądra (testes).

Gruczoły układu hormonalnego

Układ hormonalny (dokrewny) odpowiada za równowagę (homeostazę) procesów biologicznych zachodzących w naszym organizmie, kontroluje procesy przemiany materii, rozwój i wzrost, koordynuje działanie komórek. Składa się z gruczołów dokrewnych oraz narządów, które wydzielają hormony – substancje chemiczne, oddziałujące na organizm. Są to: przysadka mózgowa, szyszynka, tarczyca, podwzgórze, przytarczyce, nadnercza, trzustka, jądra i jajniki, grasica.

Tarczyca

Jednym z ważniejszych gruczołów układu dokrewnego jest tarczyca. Znajduje się ona z przodu, w dolnej części szyi. Tarczyca odpowiada m.in. za metabolizm, prawidłowe funkcjonowanie układów pokarmowego i nerwowego, wzrost i proces dojrzewania. Pracą tarczycy steruje hormon TSH (tyreotropina), wydzielany przez przysadkę mózgową, który pobudza tarczycę do produkcji trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), regulujących procesy przemiany materii. Tyroksyna ma także wpływ na pracę gruczołów płciowych i reguluje płodność.

Pierwsze oznaki dojrzewania

Kiedy dziewczynka lub chłopiec osiągnie wiek dojrzewania, dochodzi do stymulacji jajników i jąder przez gonadotropiny, wydzielane przez przysadkę mózgową. Jajniki rozpoczynają produkcję estrogenów, a jądra – testosteronu. Pojawiają się pierwsze oznaki dojrzewania. Dziewczynkom zaczynają rosnąć piersi, chłopcom powiększają się jądra. Dzieci w tym okresie rosną skokowo, nawet do kilkunastu centymetrów rocznie. Potem pojawia się pierwsze owłosienie pod pachami i na wzgórku łonowym – u dziewcząt, na nogach, klatce piersiowej i twarzy – u chłopców, którzy dodatkowo, przechodzą jeszcze mutację. Pod koniec okresu dojrzewania dziewczynki zaczynają miesiączkować.

 

Podsumowanie
Układ hormonalny - dojrzewanie
Tytuł
Układ hormonalny - dojrzewanie
Opis

Układ hormonalny m.in. reguluje procesy przemiany materii i odpowiada za równowagę biologiczną w organizmie. O tym jak przebiega proces dojrzewania u dziewczynek, a jak u chłopców, mówi dr Katarzyna Lewicka – ginekolog dziecięcy, endokrynolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *