Dziecko rysuje narządy płciowe

dr n. med. Katarzyna Bajszczak – psycholog, seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy

katarzynabajszczak@gmail.com

Kiedy dziecko rysuje obrazki z motywem seksualnym – to norma rozwojowa

Dziecięca twórczość seksualna, czyli rysowanie postaci ludzkich z zaznaczonymi cechami płciowymi, jest traktowana przez psychologów i seksuologów jako zachowanie rozwojowe. Ogólnie mówiąc, jest to norma rozwojowa.

W pewnym wieku, kiedy dzieci zaczynają się interesować różnicami w budowie ciała kobiety i mężczyzny, czymś niezwykle typowym jest, że próbują odwzorowywać swoje wyobrażenia o tym, jak ludzie wyglądają. Oczywiście, mówimy o zachowaniu rozwojowym, jeżeli są to rysunki odpowiednie do wieku i poziomu rozwojowego dziecka. Jeżeli kilkuletnie dziecko rysuje kobietę lub mężczyznę, to takie rysunki są zwykle bardzo schematyczne, bardzo uproszczone. Są na nich zaznaczone piersi u postaci kobiecej, czy próby rysowania genitaliów męskich, ale w sposób niezwykle schematyczny, powiedziałabym dziecięcy, infantylny.

Dziecko rysuje narządy płciowe - to norma rozwojowa

Kiedy małe dziecko rysuje obrazki bardzo dokładnie oddające wygląd narządów płciowych, może to być sygnał, że było lub jest molestowane.

Rysunki zbyt realistyczne

Problem zaczyna się wtedy, kiedy dziecko przedstawia te rysunki w sposób, który wykracza poza jego normy rozwojowe.

Jeżeli mamy do czynienia z kilkuletnim dzieckiem, które potrafi narysować ludzką postać z narządami płciowymi wyglądającymi bardzo autentycznie, w sposób zbliżony do tego, w jaki są przedstawiane na rysunkach erotycznych, albo tak, jak wyglądają w rzeczywistości – może to mieć niezwykle ważne znaczenie diagnostyczne. Dlatego że dziecko, które w ten sposób odwzorowuje narządy płciowe, być może w przeszłości było, lub jest nadal, narażone na jakieś niezdrowe zachowania ze strony osób dorosłych. Na przykład prezentowane mu są rysunki czy inne treści o charakterze seksualnym, lub jest molestowane. Kilkuletnie dziecko w ramach normy rozwojowej nie powinno w sposób zbyt autentyczny, nadmiernie realistyczny, odwzorowywać narządów płciowych.

Dziecko molestowane 

Warto obserwować dziecko, ponieważ niektóre jego zachowania, np. właśnie rysowanie narządów płciowych, strach przed konkretną osobą, wycofanie, smutek, histeryczna reakcja podczas zdejmowania ubrania, nocne moczenie się, mogą świadczyć o tym, że dziecko jest lub było, molestowane seksualnie.

 

Podsumowanie
Dziecko rysuje narządy płciowe
Tytuł
Dziecko rysuje narządy płciowe
Opis

Każde dziecko w pewnym momencie zaczyna się interesować seksualnością. Zadaje dużo pytań, rysuje narządy płciowe. Jest to uważane za nauralne zachowanie rozwojowe pod warunkiem, że te pytania czy rysunki są adekwatne do wieku i poziomu rozwojowego dziecka. O tym, co powinno zaniepokoić rodzica i kiedy zachowanie dziecka wykracza poza normę rozwojową, mówi dr n. med. Katarzyna Bajszczak – psycholog, seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *