Burza hormonalna i szybki wzrost dziecka

Elżbieta Lange – psychoditetyk, coach zdrowia

Autorka książki „Gdybym tylko schudła…Przestań się zadręczać. Zacznij żyć i ..chudnąć.”
www.langecoaching.pl

Burza hormonalna u dziecka to trudny okres dla rodziców

Białko, wapń i witaminy

Burza hormonalna oraz intensywny wzrost przypada zazwyczaj na okres między 12 a 16 rokiem życia dziecka. W tym czasie powinniśmy zadbać o to, żeby dieta była dobrze zbilansowana. Głównie chodzi o to, by dostarczać organizmowi białko, które jest materiałem budulcowym oraz witaminy i mikroelementy, a także wapń. Trzeba bowiem też zadbać o układ hormonalny, kostny i mięśniowy. Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, powinno dostawać odpowiednią ilość wapnia, który znajduje się przede wszystkim w produktach mlecznych, w rybach, orzechach, w warzywach strączkowych czy brokułach.

Burza hormonalna to trudny okres, ale przejściowy.

Burza hormonalna i szybki wzrost dziecka to trudny czas i dla samego nastolatka i dla rodziców. Trzeba w tym okresie szczególnie dbać o zbilansowaną dietę dziecka, bogatą w białko, wapń oraz witaminy. 

Niedobór witaminy D

Dieta w okresie intensywnego wzrostu dziecka musi być przede wszystkim różnorodna i zbilansowana. Jeśli chodzi o burzę hormonalną, to też należy zadbać o kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba zapewnić balans między kwasami omega 3 i omega 6, czyli nasyconymi kwasami tłuszczowymi. To pomoże utrzymać w równowadze gospodarkę hormonalną. Ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływa na wiele funkcji biologicznych, nie tylko w okresie nastoletnim, ale też u ludzi dorosłych, jest witamina D. Ponieważ żyjemy w kraju północnym i mamy tylko 60 dni słonecznych w roku, jesienią i zimą warto przyjmować suplementy witaminy D. A  w lecie jak najczęściej wyganiać dziecko na świeże powietrze.

Trudno być nastolatkiem

Burza hormonalna jest ogromnym stresem dla organizmu. Wiele dzieci nie wie lub nie rozumie, co się z nimi dzieje. A to co się z nimi dzieje jest trochę poza ich kontrolą. Dlatego, oprócz zbilansowanej diety, ruchu na świeżym powietrzu, powinny mieć również zapewnioną odpowiednią ilość snu. Nastolatki muszą się wysypiać, wtedy łatwiej im będzie przetrwać ten czas. Rodzice też muszą wykazać się cierpliwością, podchodzić z dystansem do różnych zachowań dziecka, ponieważ jest to dla niego bardzo trudny okres.

Zobacz też:

Nastolatka się odchudza – pytanie dlaczego?

Burza hormonów i trądzik

Kalendarz rozwoju hormonalnego

Podsumowanie
Burza hormonalna, intensywny wzrost - czym karmić dziecko?
Tytuł
Burza hormonalna, intensywny wzrost - czym karmić dziecko?
Opis

Okres dojrzewania to trudny czas zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Należy w tym okresie dbać o to, by dziecko się dobrze odżywiało, wysypiało i podchodzić z dystansem do jego, czasami okropnego, zachowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *