Profilaktyka ortodontyczna – co robić by uniknąć wad zgryzu?

lek. stomatolog Beata Zając – ortodonta

Klinika Ortolan

Profilaktyka ortodontyczna jest bardzo ważna w walce z wadami zgryzu

Utrwalone wady zgryzu bardzo trudno skorygować

Profilaktyka ortodontyczna polega na pilnowaniu, żeby dziecko nie nabrało złych nawyków: żeby nie ssało smoczka ani kciuka, nie obgryzało paznokci. Innym sposobem na dbanie o to, żeby nie rozwinęła się nawykowa wada zgryzu jest pilnowanie, żeby dziecko oddychało nosem.

Przerost migdałków

Między piątym a szóstym rokiem życia, wiele dzieci ma problemy z przerostem migdałów. W takiej sytuacji konieczna jest ścisła współpraca z laryngologiem i dbanie o to, żeby dziecko nie miało przewlekłych katarów i obserwowanie, czy jego twarz rozwija się prawidłowo. Oczywiście należy też regularnie chodzić z dzieckiem do dentysty i zapobiegać próchnicy. Bardzo ważne jest, by mleczne ząbki były do końca w buzi i wypadały w sposób naturalny. Ma to później istotne znaczenie przy kolejności wyżynania się stałych zębów.

Profilaktyka ortodontyczna wymaga częstych wizyt u dentysty.

Profilaktyka ortodontyczna jest bardzo ważna w leczeniu wad zgryzu. Oprócz pilnowania, by dziecko nie nauczyło się ssać kciuka czy oddychać ustami, należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa.

Wady zgryzu – brak zębów, duża żuchwa

Do wad wrodzonych zgryzu można zaliczyć np. braki zawiązków zębów mlecznych lub stałych. Diagnostykę w tym kierunku robi się na podstawie zdjęcia radiologicznego. Najczęściej do momentu wyrżnięcia się stałych zębów nie stosujemy leczenia zapobiegawczego. Dopiero w momencie, kiedy u dziecka zaczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe możemy zaplanować postępowanie w takiej sytuacji, w zależności od tego, czy brakuje kilku zębów czy tylko pojedynczego.

Inną wadą wrodzoną może być tzw. progenia, czyli duża żuchwa, często dziedziczona po rodzicach lub dziadkach. Jest to typ rozwoju żuchwy, który powoduje tzw. przodozgryz, czyli zęby przednie dolne wychodzą przed zęby górne. Często są to wady, których leczenie może być bardzo utrudnione, ponieważ żuchwa rośnie w sposób dominujący do 20. roku życia.

Profilaktyka ortodontyczna pozwoli uniknąć problemów z zębami

Musimy również zwrócić szczególną uwagę na symetrię twarzy. Jest to zadanie mam. Należy się przyglądać, czy obydwie połowy twarzy są tej samej wielkości. Jeżeli małe dziecko przekrzywia brodę w jedną stronę, może to znaczyć, że funkcja jest zaburzona i dziecko ma silniejszą jedną stronę – możemy wtedy potrzebować pomocy fizjoterapeuty. Albo może być to morfologiczna, wrodzona wada zgryzu. Takie problemy dobrze jest wcześnie zdiagnozować.

 

 

Podsumowanie
Profilaktyka ortodontyczna
Tytuł
Profilaktyka ortodontyczna
Opis

Wrodzonym wadom zgryzu nie da się zapobiec. Ale dzięki profilaktyce można uniknąć tzw. wad nawykowych. Beata Zając - stomatolog ortodonta, mówi na czym polega profilaktyka ortodontyczna i na co należy zwracać szczególną uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *