Rozmowa z dzieckiem o narządach płciowych

dr n. med. Katarzyna Bajszczak – psycholog, seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy

katarzynabajszczak@gmail.com

Rozmowa z dzieckiem o narządach płciowych często jest dla rodziców krępująca

Obowiązuje zasada – gdy dziecko o coś pyta, należy mu odpowiedzieć

Jak zatem rozmawiać? Rozmowa z dzieckiem o narządach płciowych u kobiet, mężczyzn, chłopców i dziewczynek, powinna być adekwatna do jego wieku. Ważne jest, by odpowiadać na pytania, jakie dziecko zadaje. Dlatego, że w zależności od wieku rozwojowego dziecka, interesują je określone różnice w budowie. I o ile kilkuletnie dziecko zaspokoi informacja, że narządy płciowe dziewczynek i chłopców się różnią, o tyle dziecko starsze będzie chciało wiedzieć więcej.

Rozmowa z dzieckiem o narządach płciowych musi być adekwatna do jego wieku

Rozmowa z dzieckiem o narządach płciowych nie musi być trudna. Trzeba uważnie słuchać i odpowiadać konkretnie na zadane pytanie. Należy też dostosować ilość i rodzaj informacji do wieku dziecka.

Ważne, by słuchać o co dziecko pyta

Może też być tak, że dziecko samo zaobserwuje, że narządy płciowe małego chłopca różnią się od narządów płciowych dorosłego mężczyzny i wtedy zacznie zadawać pytania. To jest dobry moment, żeby wyjaśnić dziecku dlaczego tak jest. Wytłumaczyć, że narządy płciowe zmieniają się w ciągu życia człowieka, że mogą reagować na dotyk, że mogą być większe, bądź mniejsze. Tak więc wydaje mi się, że najważniejsza rzecz to słuchać, o co dziecko tak naprawdę pyta i starać się, w miarę możliwości, odpowiedzieć na to konkretne pytanie, prostym językiem, jak najmniej skomplikowanymi wami.

O depilacji stref intymnych

Czy pozwolić nastolatce na depilację stref intymnych? Teraz rzeczywiście jest taka tendencja, żeby depilować całe ciało. Trzeba jednak pamiętać o tym, że owłosienie spełnia też dosyć istotną funkcję ochronną. Myślę, że warto w ten sposób z dorastającą dziewczynką porozmawiać, żeby ona widziała, jaką rolę spełnia to owłosienie. Wytłumaczyć, że jest to ochrona przed infekcjami, przed różnymi urazami mechanicznymi i że jest to istotny element budowy ciała. Ale wiem też, jak ważna jest dla dziewcząt moda, więc myślę, że jest to kwestia rozmowy z dziewczynką na ten temat i ustalenia granicy, jaką jest ona w stanie zaakceptować, jeśli chodzi o ingerencję w jej intymność.

 

 

 

Podsumowanie
Rozmowa z dzieckiem o narządach płciowych
Tytuł
Rozmowa z dzieckiem o narządach płciowych
Opis

Rozmowa z dzieckiem o narządach płciowych zwykle bywa dla rodziców krępująca. Katarzyna Bajszczak – psycholog, seksuolog kliniczny, seksuolog dziecięcy, mówi jak odpowiadać na trudne pytania i jak rozmawiać z najmłodszymi o zagadnieniach dotychących stref intymnych ludzkiego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *