Wizyta u ortodonty – niepokojące objawy

lek. stomatolog Beata Zając – ortodonta

Klinika Ortolan

Wizyta u ortodonty może pomóc w leczeniu wad wymowy

Jeśli dziecko śpi z otwarta buzią, to zwiastun wady zgryzu – nie zwlekaj z wizyta u ortodonty

Bardzo istotną rzeczą w profilaktyce ortodontycznej jest to, żeby rodzice zwracali uwagę na sposób, w jaki dziecko oddycha: przez nos czy przez usta. Współpraca ortodonty z laryngologiem albo z lekarzem pierwszego kontaktu jest więc bardzo ważna. Jeśli dziecko ma nawyk oddychania buzią, zawsze będą u niego występować problemy ze zgryzem. Dlatego raz na jakiś czas, kontrolna wizyta u ortodonty jest konieczna.

Wizyta u ortodonty pomaga zapobiegać powstawaniu wad zgryzu.

Wizyta u ortodonty jest konieczna, szczególnie jeśli dziecko oddycha przez usta, a nie przez nos.

Oddychanie przez nos

U dziecka, które oddycha przez usta najważniejsze będzie udrożnienie górnych dróg oddechowych. Trzeba też wyrobić u niego nawyk oddychania nosem i trzymania buzi zamkniętej podczas snu czy np. oglądania telewizji, czytania, itp. Bardzo często logopedzi ćwiczą wymowę dziecka, ale nie zwracają przy tym uwagi na to, jak dziecko oddycha albo w jaki sposób przełyka. Dlatego współpraca logopedy i ortodonty jest bardzo ważna. Wtedy profilaktyka ortodontyczno-logopedyczna przynosi lepsze efekty. Specjalne ćwiczenia, nauka oddychania przez nos i pilnowanie, by dziecko miało zamkniętą buzię dają bardzo dobre efekty leczenia.

Symetria twarzy

Rodzice powinni również zwrócić uwagę na to, czy twarz dziecka jest symetryczna. Sprawdzić, czy dziecko nie układa się tylko na jednej stronie, czy nie śpi tylko na jednym boku. Trzeba się upewnić, czy asymetria twarzy, jeśli jest, nie ma związku z asymetrią całego ciała. W takiej sytuacji ogromne znaczenie ma współpraca z rehabilitantem. Często to właśnie ortodonta, jako pierwsza osoba, wysyła pacjenta do rehabilitanta, dlatego że napięcie mięśni całego ciała nie jest symetryczne.

Jak stwierdzić, że dziecko prawidłowo połyka?

Jeżeli dziecko ma zamkniętą buzię i w trakcie przełykania śliny na twarzy nie widać napięcia, to wszystko jest w porządku. Jeżeli natomiast dziecko musi wciągnąć wargę pod górne zęby lub bardzo mocno napiąć usta, by przełknąć, to sygnał, że należałoby się zgłosić do logopedy lub ortodonty.

Summary
Wizyta u ortodonty - niepokojące objawy
Article Name
Wizyta u ortodonty - niepokojące objawy
Description
Dziecko, które oddycha przez usta i cały czas ma otwartą buzię, prawie na pewno będzie miało wadę zgryzu. Beata Zając – ortodonta, mówi o profilaktyce ortodontycznej oraz o tym, czym grozi oddychanie ustami zamiast nosem.
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *