Witamina D – bez niej organizm jest bezradny

dr Łukasz Durajski – lekarz, specjalizacja endokrynologiczna

www.drdurajski.pl

Witamina D reguluję gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu

Ma pośredni wpływ na pracę nerek, tarczycy, a co za tym idzie  całego układu hormonalnego

Gospodarka wapniowo-fosforanowa to bardzo istotny element w rozwoju dziecka i funkcjonowaniu człowieka. Fosforany, jak i wapń, biorą bardzo aktywny udział w wielu procesach komórkowych, także przy wytwarzaniu energii komórkowej.

Gospodarka wapniowo-fosforanowa bierze udział w metabolizmie

Gospodarka wapniowo-fosforanowa jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jaki jest związek gospodarki wapniowo – fosforanowej z układem hormonalnym?

Podstawowym elementem, który ma znaczenie w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej jest witamina D. Aktywna postać tej witaminy D bierze udział w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej, czyli w przepływie poziomu fosforanów i wapnia. W zależności od tego na jakim etapie organizm potrzebuje energii, jak ją przetwarza, jakie procesy metaboliczne w nim zachodzą, istotne jest to, aby była aktywna postać witaminy D, czyli kalcytriol.

Co to jest kalcytriol?

Kalcytriol to substancja, która powstaje w nerkach. Za powstawanie aktywnej formy witaminy D w nerkach odpowiada hormon nazywany parathormonem (PTH) wytwarzany przez przytarczyce. Niedobór parathormonu produkowanego przez przytarczyce powoduje tężyczkę, czyli nadpobudliwość mięśni i nerwów. Nadmiar natomiast powoduje zbyt dużą resorpcję wapnia z kości co przyczynia się do tego, że są one słabe, łatwo ulegają urazom – konsekwencją nadmiaru jest osteoporoza.

Przytarczyce – za co odpowiadają?

Przytarczyce, gruczoły przytarczyczne to małe gruczoły na tylnej powierzchni tarczycy, które wydzielają parathormon odpowiedzialny za uwalnianie wapnia z kości i resorpcję wapnia z kanalików nerkowych.
Niedoczynność przytarczyc jest główną z możliwych przyczyn wystąpienia hipokalcemii, czyli gwałtownego skurczu mięśni, którego najbardziej niebezpiecznym następstwem może być skurcz krtani.

Co to są lipidy?

Lipidy to tłuszcze, ale także woski i rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, K. Główne biologiczne funkcje lipidów to magazynowanie energii, tworzenie błon biologicznych i udział w przesyłaniu sygnałów komórkowych, co z kolei ma związek choćby z odpornością organizmu, stanami zapalnymi etc. Tłuszcze są główną formą przechowywania energii u ssaków. Tkanka tłuszczowa produkuje hormony steroidowe, jak estrogeny, testosteron i kortyzol, które odpowiadają za liczne funkcje związane z reprodukcją, metabolizmem i ciśnieniem krwi. Tkanka tłuszczowa syntezuje substancje hamujące uczucie głodu i regulujące gospodarkę insulinową.

Po co organizmowi fosfor?

Fosfor występuje w każdej komórce, zazwyczaj wspólnie z wapniem. Dorosły organizm zawiera od 500 do 700 gramów fosforu z czego ponad 80% znajduje się w kościachuczestnicząc w mineralizacji kości i zębów. Fosfor jest niezbędny do budowy tkanek miękkich, błon komórkowych; wchodzi w skład kwasów nukleinowych, tworzących kod genetyczny, uczestniczy w metabolizmie. Witamina D pomaga we wchłanianiu fosforu i wapnia oraz w utrzymaniu równowagi pomiędzy tymi dwoma pierwiastkami. Niemowlęta powinny otrzymywać 300 – 500 miligramów fosforu dziennie, dzieci i młodzież od 800 do 1200 miligramów. Niedobory fosforu zdarzają się rzadko, bo żywność zawiera wystarczające dawki pierwiastka.

 

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *