Wypadek podczas wakacji zagranicznych – co robić?

mec. Jolanta Kleszczewska – adwokat

sekretariat@kleszczewska.eu

Wypadek podczas wakacji za granicą zdarza się częściej niżbyśmy chcieli. Nawet w ciepłych krajach dziecku zdarza się zachorować. Ważne, by nie stracić zimnej krwi i dokładnie wiedzieć, co możemy zrobić. Ubezpieczenie europejskie daje nam bardzo wiele praw i możliwości.

Rodzaj przysługujących dziecku świadczeń w zasadzie zależy od tego, gdzie dziecko spędza wakacje. Jeżeli to będą wakacje w krajach Unii Europejskiej i krajach należących do porozumienia EFTA (Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein) to należy uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten będzie nas uprawniał do uzyskania pomocy w zakresie świadczeń medycznych, których będziemy potrzebować nie tylko z powodu wypadków, ale też zatruć czy innych nagłych sytuacji. Wypadek podczas wakacji zawsze może się zdarzyć. Warto o tym pamiętać.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Taką kartę można uzyskać w wojewódzkim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwym dla miejsca zamieszkania. Należy wypełnić wniosek i o ile mi wiadomo, te karty są wydawane na miejscu. Warunkiem uzyskania takiej karty jest podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.

Wypadek podczas wakacji to przykra sytuacja.

Jadąc za granicę zawsze warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Wypadek podczas wakacji zawsze może się zdarzyć. Ważne, by sprawdzić, czy ubezpieczyciel zadziała także wtedy, gdy zadzwonimy do niego dopiero po interwencji lekarza.

Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu

Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają wszystkie osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Ewentualnie dobrowolnie zgłosiły się do ubezpieczenia.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w krajach UE/EFTA. Przebywając czasowo w tych krajach podlegamy obowiązkom, ale i korzystamy z praw na tych samych warunkach, co obywatele danego państwa. Ważne: lekarz, do którego zgłaszamy się po pomoc musie działać w publicznym systemie opieki zdrowotnej.

We wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego trzeba podać szereg informacji, w tym również wskazać płatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne. Karta jest wydawana na czas oznaczony. Dlatego też musimy precyzyjnie podać okres wyjazdu, tak by jej ważność pokrywała się z terminem pobytu za granicą.

Poza krajami Unii Europejskiej

Natomiast jeżeli jedziemy do krajów niezrzeszonych w Unii Europejskiej, to wydaje się, że jedynym rozwiązaniem, aby nie płacić z własnych środków za pomoc medyczną, jest wykupienie odpowiedniej polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym, które w wybranym zakresie udzieli nam gwarancji ubezpieczeniowej.

Warto podkreślić, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zastępuje ubezpieczenia i nie daje nam gwarancji, że będziemy mieli prawa do takich samych świadczeń jakbyśmy byli w Polsce, ponieważ różnice pomiędzy tymi systemami powodują, że w jednym kraju świadczenia uznane za niezbędne w innym mogą być odpłatne.

Wypadek podczas wakacji – kontuzja na wycieczce

Podczas wycieczki zorganizowanej w kontakcie z lekarzem zobowiązany jest nam pomóc rezydent biura podróży. Powinien dysponować wykazem placówek medycznych w okolicy i pomóc w przypadku ewentualnych problemów z komunikacją. Większość dużych hoteli ma gabinet lekarski lub przynajmniej kontakt do całodobowych ośrodków pomocy medycznej. Ważne, by pamiętać, że wykupując pakiet w biurze podróży nie jesteśmy skazani tylko na własną zaradność. Jeśli mamy wątpliwości domagajmy się kontaktu z lekarzami wskazanymi w naszej polisie.

Jeszcze przed wyjazdem upewnijmy się jakich dokumentów wymaga od nas ubezpieczyciel (karty informacyjnej, oświadczenia lekarza etc.), czy ma swojego przedstawiciela w kraju, do którego jedziemy, i czy polisa, którą opłacamy obejmuje tylko nagłe wypadki, czy też takie “zwykłe” zdarzenia jak angina, ból zęba etc. Polisy różnie traktują też niepubliczne zakłady zdrowia i lekarzy prywatnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *