Smoczek – dobry czy zły?

dr Karina Szafrańska – neurologopeda

Centrum Terapii Mowy i Dysleksji Ad Verbum

Smoczek może spowodować wadę zgryzu

Rozumiem, że czasami dzieci bywają bardzo płaczliwe, a ich matki potrzebują odpoczynku, snu. W takich sytuacjach smoczek lub gryzaczek lądują w ustach niemowlęcia. Być może narażę się większości logopedów, ale uważam, że jeżeli jest taka konieczność i nie da się inaczej przetrwać, to można dać dziecku smoczek. Jednak później, należy się go pozbyć. Nie powinno się zdarzać, że trzy-, czteroletnie dziecko chodzi ze smoczkiem czy gryzaczkiem, ponieważ może to spowodować wadę zgryzu, niewłaściwy sposób połykania i wiele innych nieprawidłowości. Smoczka należy się pozbyć w sposób zdecydowany, zabrać go dziecku i nie oddawać. Po jednym lub kilku dniach rozpaczy i płaczu, dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji, a będzie to dla niego lepsze i zdrowsze. Należy pamiętać, że kiedy dziecko ma około roku, trzeba wyrzucić smoczek. Jeżeli zrobi się to stanowczo, raz na zawsze, to dzieci szybko się z tym godzą.

Smoczek jest niezdrowy.

Smoczek może powodować wady zgryzu. Starsze, trzy-, czteroletnie dzieci, nie powinny dostawać smoczka ani żadnych gryzaków.

Ssanie palca gorsze niż smoczek

Smoczek może powodować wadę zgryzu, jednak ssanie palca ma znacznie poważniejsze konsekwencje. Dzieci potrafią ssać palec już w łonie matki, co czasami jest widoczne na USG. Należy pamiętać, że kości płodu i małego dziecka są bardzo miękkie. Podczas trzymania palca w buz,i dziecko uciska sobie podniebienie, deformując je w ten sposób. Na skutek ssania palca można doprowadzić do zgryzu otwartego – przednie zęby nie stykają się ze sobą, istnieją wolne przestrzenie pomiędzy nimi. Jedyną możliwością zlikwidowania tej wady jest operacja. Tak więc niewinny nawyk dziecka może spowodować deformację zgryzu, szczęki, podniebienia. Przednie zęby wysuwają się do przodu i mogą odchylać się do góry. Redukowanie szkód wyrządzonych przez ssanie palca jest bardzo kosztowne. Można więc wkładać dziecku do ssania coś innego np. pieluszkę, ale wyjmować mu paluszek.

 

Zobacz też:

Wady zgryzu – kiedy korygować?

Aparat ortodontyczny – jak działa?

Zęby stałe – kiedy wyrastają?

 

Podsumowanie
Smoczek - dobry czy zły?
Tytuł
Smoczek - dobry czy zły?
Opis

Smoczek uspokaja dziecko, daje mu poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie może powodować wady zgryzu, problemy z przełykaniem czy rozwojem mowy. Dr Karina Szafrańska – neurologopeda, mówi o wadach i zaletach smoczka oraz o tym, w jakich sytuacjach go stosować i kiedy całkowicie odstawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *