Dieta w leczeniu atopowego zapalenia skóry

dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog, ordynator oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego

Międzyleski Szpital Specjalistyczny

Dieta w leczeniu atopowego ma znaczenie

Błędem jest jednak twierdzenie, że zmiany skórne zawsze nasilają się w wyniku niewłaściwej diety.

Rodzice dzieci ze zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry (AZS) często spotykają się z tym, że równolegle z postawieniem diagnozy, jakby z automatu włączana jest dieta. Najczęściej sprawa dotyczy białek mleka krowiego, czyli wprowadzana jest taka dieta w leczeniu AZS, która wyklucza mięso i jajka, często też marchew i brokuły. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że tylko od 20% do 30% przypadków atopowego zapalenia skóry u dzieci spowodowanych jest spożywanymi pokarmami. Oznacza to, że 70-80% dzieci ma nasilenie objawów bez związku z wprowadzaniem kolejnych produktów do codziennego jadłospisu. W tej sytuacji rozsądniejsze byłoby wyłączenie podejrzanego produktu na 3 tygodnie i zaobserwowanie, czy rzeczywiście zmiany skórne będą ustępowały.

Dieta w leczeniu AZS ma zanczenie

“Skaza białkowa” to dzisiejsze słowo klucz. Białko krowie obwinia się o wiele dziecięcych nieszczęść, zwłaszcza alergii. W przypadku AZS pierwszym winnym czyni się mleko. Tymczasem właściwa dla małego atopika dieta to efekt żmudnych poszukiwań, często metodą prób i błędów.

Problem nie zawsze leży na talerzu

Do nas, lekarzy dermatologów, bardzo często trafiają dzieci, które są, można powiedzieć, niemal na głodowej diecie, albo mamy karmiące są na głodowej diecie. Zdarza się i tak, że malutkie dzieci są odstawiane od piersi, ponieważ uważa się, że mleko matki jest przyczyną nasilenia się zmian skórnych. W większości przypadków jednak, u dzieci z atopowym zapaleniem skóry za nasilenie się tych zmian odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, czyli środowisko, w którym to dziecko żyje. Wiele zależy też od pogody. W okresie letnim przeważnie obserwujemy poprawę, a w okresie jesienno-zimowym, kiedy sezon grzewczy działa szkodliwie na skórę – pogorszenie.

Uwaga na środki do pielęgnacji

Warto też przyjrzeć się produktom używanym do codziennej pielęgnacji. Zwrócić uwagę na to czym myjemy dziecko, w czym je kąpiemy, jakiej wody używamy do prania, jakich płynów do płukania ubrań, oraz jakich kosmetyków sami używamy. To są rzeczy, nad którymi podczas pierwszej rozmowy należy się zastanowić wspólnie z pacjentem chorym na atopowe zapalenie skóry lub z rodzicami takiego pacjenta. Natomiast, jeżeli mamy pewność, że jakiś produkt spożywczy powoduje nasilenie zmian skórnych, to wówczas rozsądne jest wyłączenie go z diety. Uważa się, że po upływie mniej więcej roku można spróbować ponownie go wprowadzić i zobaczyć, czy wtedy zmiany skórne się nasilą.

 

Podsumowanie
Dieta w leczeniu atopowego zapalenia skóry
Tytuł
Dieta w leczeniu atopowego zapalenia skóry
Opis

Sposób odżywiania się wpływa na stan skóry w przebiegu atopowego zapalenia skóry. O znaczeniu diety przy AZS i o tym, czy warto ją stosować, mówi dr Lidia Ruszkowska – specjalista pediatra, dermatolog, ordynator oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *