Dziecko też przeżywa stratę. Jak mu w tym pomóc?

Ewa Polak – psychoterapeuta egzystencjalny

www.inner-garden.pl

Dziecko czuje emocje rodziców

Jeśli jako dorośli, opiekunowie, rodzice chcemy pomóc dziecku w przeżyciu żałoby, to warto zacząć od siebie. Popatrzeć, czy my dajemy sobie prawo do swoich emocji. Jeżeli będziemy autentycznie przeżywać smutek, pozwalać sobie na łzy i tęsknotę, pokażemy dziecku, że jest to naturalne. Nawet, jeżeli nie będzie wszystkiego rozumiało, będzie czuło swobodę w naszym przeżywaniu. To już jest dużo.

Sfera emocji to jedno, ale są również praktyczne rzeczy, które możemy zrobić, by pomóc dziecku w przeżywaniu straty. Na przykład rozmowy na temat śmierci i różne sposoby na ich przeprowadzenie. W zależności od wieku dziecka możemy wziąć misie, laleczki, kredki, narysować postaci i pytać dziecko: “jak myślisz, co czuje teraz dziewczynka, która straciła koleżankę?”, “Co czuje teraz miś, który został sam?”. Dzieci bardzo chętnie angażują się w takie zabawy i rozmowy. Możemy też bezpośrednio pytać dziecko jak się czuje i zapewniać je, że gdyby potrzebowało pomocy, gdyby chciało porozmawiać, to jesteśmy w każdej chwili gotowi. Że je kochamy i przyjmujemy z tymi emocjami.

Dziecko przeżywa stratę na swój sposób.

Dziecko zawsze powinno mieć wsparcie rodziców, szczególnie w trudnych dla rodziny chwilach, takich jak np. śmierć bliskiej osoby. Tym wsparciem mogą być rozmowy na temat straty, np.poprzez rysowanie.

Dialog przez serce

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze dziecko będzie gotowe na takie rozmowy. Ta chęć może dopaść je nagle i może wtedy nie wiedzieć, co robić. Ale świadomość, że rodzic czy opiekun jest gotowy do takiej rozmowy na pewno pomoże. Dlatego warto mu o tym przypominać. Możemy zasugerować dziecku, że fakt, że kogoś nie ma z nami fizycznie nie oznacza, że dziecko nie może być z nim w kontakcie. Może być z osobą, która odeszła w dialogu przez swoje emocje, swoje serce. Może do niej napisać, myśleć o niej, rozmawiać z nią w swojej głowie. Tego właściwe moglibyśmy uczyć się od dzieci – rozmowy z osobą, która odeszła. Taka otwartość i podążanie za dzieckiem pomoże nie tylko dziecku. Dorośli będą mogli uczyć się kontaktu z własnymi emocjami, co w takich trudnych chwilach pomoże także im samym.

Każde dziecko, dorosły przeżywa żałobę inaczej

Wyobraźmy sobie sytuację, że umiera rodzic kolegi/ koleżanki naszego dziecka. Co możemy jako rodzice zrobić w momencie, kiedy jesteśmy świadomi tragedii, która wydarzyła się w domu zaprzyjaźnionej osoby, ale nie mamy pojęcia jak to przeżywa tamto dziecko, tamta rodzina. Nasze dziecko powinno o tym wiedzieć. Powinno wiedzieć, że ktoś odszedł, umarł, że rodzina jest w czasie żałoby. I że każdy członek tej rodziny może przeżywać żałobę inaczej. Warto mówić wtedy naszemu dziecku, że jego kolega ma teraz bardzo trudny czas związany z tym, że umarła mu bliska osoba i że nie wiemy, jak będzie przeżywać ten okres i jak długo to potrwa.

Możemy także powiedzieć naszemu dziecku, że jeżeli chce być blisko swojego kolegi (i jest to w zgodzie z nim), to powinien być wyczulony na jego zachowanie. Warto uprzedzić dziecko, że czasami ten kolega może mieć zmienne nastroje, zachowywać się w sposób niezrozumiały. I wytłumaczyć, że jeżeli zależy mu na dobru tego kolegi, to może się zapytać, czy czegoś nie potrzebuje. Musi też uzbroić się w cierpliwość i nie brać do siebie różnych zachowań kolegi, ponieważ on może odczuwać całe spektrum emocji, od zamykania się w sobie, przez smutek, aż po złość.

Uważna obecność

Najważniejsze, żeby nasz syn czy córka wiedzieli, że te emocje nie dotyczą jego. To są emocje uprawnione w przeżywaniu straty. Osobę pogrążoną w smutku żałoby może przytulić i powiedzieć “Jestem przy tobie”. Powiedzieć jej: “Jestem twoim dobrym kolegą/koleżanką i nie wiem, jak mogę ci pomóc, ale chcę ci pomóc. Jeżeli więc czegoś potrzebujesz, mów mi o tym”. Zapewnienie o zrozumieniu, przyjaźni, pozytywnych uczuciach, jest bardzo ważne. Zawsze daje ciepło, które jest wtedy najbardziej potrzebne.

 

 

Podsumowanie
Dziecko też przeżywa stratę. Jak mu w tym pomóc?
Tytuł
Dziecko też przeżywa stratę. Jak mu w tym pomóc?
Opis

Śmierć bliskiej osoby sprawia, że rodzinie wali się świat. Każdy przeżywa stratę inaczej, ma inne potrzeby. O tym, jak pomóc dziecku przeżyć stratę mówi Ewa Polak – psychoterapeuta egzystencjalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *