Kręgosłup nastolatka a kręgosłup małego dziecka

dr Daniel Kozyra – ortopeda

Klinika Softmedlaser

Kręgosłup nastolatka narażony jest na więcej chorób niż kręgosłup dziecka lub dorosłego człowieka

Kręgosłup nastolatka jest w pól drogi między w pełni dojrzałym kręgosłupem dorosłego, a  elastycznym kręgosłupem malutkiego dziecka

 

Kręgosłup nastolatka nie różni się specjalnie od kręgosłupa sześciolatka

Kręgosłup nastolatka narażony jest na więcej chorób niż kręgosłup małego dziecka. Jedną z nich jest choroba Scheuremanna, objawiająca się zaokrągleniem pleców, a z czasem pogłębieniem lordozy szyjnej i bólami kręgosłupa.

Kręgosłup nastolatka, pod względem strukturalnym i morfologicznym, nie różni się tak bardzo od kręgosłupa  sześcioletniego dziecka.

Kręgoslup małego dziecka

Oczywiście kręgosłup małego dziecka jest jeszcze kręgosłupem niedojrzałym, blaszki graniczne (czyli ścianki przylegającego dysku) są dość miękkie i niewykształcone, a trzony kręgów, które są podstawowym elementem nośnym kręgosłupa – najczęściej zaokrąglone. Nie znaczy to jednak, że są słabsze od kręgów nastolatka.

Kręgosłup nastolatka jest niestety narażony na więcej chorób, nie tylko z powodu działania czynników zewnętrznych, ale także w wyniku samej przebudowy kostnej trzonów kręgowych.

Guzki Schmorla

Czasami bowiem dochodzi do zaburzeń w rozwoju blaszek granicznych kręgów, dyski wpuklają się w kręgi, tworząc zagłębienia zwane guzkami Schmrola. Powstają one zazwyczaj w piersiowym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Prowadzi  to do zniekształcenia trzonów kręgowych i mówimy wtedy o najczęściej pojawiającym się u nastolatków schorzeniu, czyli o chorobie Scheuermanna.

Choroba Scheuermanna

Choroba ta występuje przeważnie u dzieci między dwunastym a szesnastym rokiem życia i objawia się zaokrągleniem pleców. Jeśli się tę przypadłość zaniedba może doprowadzić do trwałych zniekształceń kręgosłupa, np. garba. Przyczyną choroby mogą być różne mikrourazy, spowodowane na przykład wykonaniem jakiegoś gwałtownego ruchu, a także zaburzenia hormonalne lub endokrynologiczne, czy obniżona odporność.

 

 

Podsumowanie
Kręgosłup nastolatka a kręgosłup małego dziecka
Tytuł
Kręgosłup nastolatka a kręgosłup małego dziecka
Opis

Pod względem budowy, kręgosłup nastolatka i kręgosłup małego dziecka niczym się nie różnią. Mimo, że kręgosłup dziecka jest mniej dojrzały, wcale nie jest słabszy. Kręgosłup nastolatka natomiast, narażony jest na więcej chorób, spowodowanych zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i zaburzeniami w przebudowie kostnej trzonów kręgowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *