Antybiotyk nie działa, gorączka się utrzymuje

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Jeżeli dziecko bierze antybiotyk, a stan jego zdrowia się nie poprawia, należy skonsultować się z lekarzem

Jeśli podajemy dziecku przepisany przez pediatrę antybiotyk i nie ma poprawy, trzeba się przede wszystkim zastanowić nad tym, ile czasu już bierze lek. Jeśli jest to kwestia przykładowo sześciu dni, absolutnie należy to skontrolować. Granicą, którą umownie można przyjąć, są trzy dni. W tym czasie, jeśli dziecko dostaje antybiotyk regularnie, powinno przyjąć sześć dawek. Organizm jest wysycany antybiotykiem i skoro nadal nie ma żadnej poprawy, zdecydowanie bez zwłoki trzeba udać się do pediatry.

Antybiotyk nie działa po 3 dniach podawania - co robić?

Jeśli antybiotyk nie działa i gorączka się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Dodatkowa diagnostyka

Najlepiej pójść z dzieckiem do lekarza rodzinnego, gdyż ma on możliwość wykonania badań kontrolnych, a to jest konieczne. Rodzice oczywiście mogą pojechać do szpitala, ale tak naprawdę sama gorączka, która utrzymuje się po antybiotyku, nie jest powodem tego, żeby od razu tam jechać. Jeżeli natomiast lekarz rodzinny czy pediatra uzna, że ta gorączka rzeczywiście wymaga leczenia szpitalnego i dodatkowej diagnostyki, to oczywiście skieruje tam rodzica z dzieckiem. Na pewno jednak brak poprawy po antybiotyku wymaga konsultacji z lekarzem.

Co to jest antybiotyk?

Antybiotyki są produktami przemiany materii mikroorganizmów, głównie grzybów (np. pleśni) i niektórych bakterii. Działają one zabójczo na inne drobnoustroje. Odkrycie przez Aleksandra Fleminga penicyliny w 1928 roku, stało się przełomem w leczeniu chorób zakaźnych. Na początku antybiotyki uzyskiwano metodą naturalnej biosyntezy, później pojawiły się antybiotyki syntetyczne.

Jak działa antybiotyk?

Antybiotyki niszczą bakterie, pierwotniaki oraz grzyby, zaburzając ich funkcjonowanie oraz hamując namnażanie się ich w organizmie. Niestety, przy okazji zwalczania drobnoustrojów powodujących choroby, niszczą także pożyteczne bakterie, będące częścią naturalnej flory bakteryjnej. Dlatego zażywanie antybiotyków zawsze wiąże się z naruszeniem równowagi flory bakteryjnej organizmu oraz obniżeniem odporności. Jeśli dziecko zażywa antybiotyk, nie należy go posyłać do przedszkola czy do szkoły. Powinno mieć zapewniony spokój i odpoczynek, by organizm mógł wszystkie siły skoncentrować na walce z chorobą.

 

 

Podsumowanie
Antybiotyk nie działa, gorączka się utrzymuje
Tytuł
Antybiotyk nie działa, gorączka się utrzymuje
Opis

Antybiotyk niszczy drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie, grzyby, pierwotniaki. Zaburza ich funkcjonowanie i hamuje namnażanie się w organizmie. Zazwyczaj działa szybko i skutecznie. Jeśli jednak po trzech dniach przyjmowania leku zgodnie z zaleceniami pediatry nie ma poprawy, a dziecko nadal gorączkuje, należy skonsultować się z lekarzem.

One thought on “Antybiotyk nie działa, gorączka się utrzymuje

  1. Polecam przeczytać koniecznie książkę “Zatrzymać dzień”!! Tam wiele wskazówek odnośnie zdrowego odżywiania, które pomoże nam uchronić się przed niechcianymi chorobami domowników 🙂 Naprawdę warta uwagi książka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *