Rola ojca w kształtowaniu życiowej postawy dziecka

dr Robert Kowalczyk – psycholog, seksuolog kliniczny

Rola ojca w kształtowaniu postawy życiowej dziecka, a zwłaszcza dziewczynki, jest niedoceniona. 

Według psychologów ojciec kocha inaczej niż matka, a jego miłość, choć bezgraniczna, jest jednak wymagająca. Postawa ojca wpływa na przyszłe związki emocjonalne dzieci. 

Współcześnie problem jest taki, że ojcowie niewiele uczestniczą w wychowywaniu swoich dzieci, natomiast ich rola w tym wychowaniu jest bardzo istotna. Dotyczy to wychowania tak dziewczynki, jak i chłopca.

Wzorce kulturowe: to kobiety wychowują dzieci  

Córeczka tatusia

Ojciec i jego stosunek do dziecka buduje samoocenę przyszłego dorosłego. Samoocena powoduje, że umiemy się w świecie odnaleźć lub przeciwnie –  jesteśmy w nim zagubieni. Adekwatny do zachowania i postawy dziecka sygnał od rodziców dodaje im pewności siebie. Ojcowie, bardziej niż matki, są skłonni do okazywania swojej akceptacji pod wpływem konkretnych wydarzeń i osiągnięć dziecka. Może się to wydać oburzające, bo instrumentalne, ale po chwili namysłu dojdziemy do wniosku, że tylko w ten sposób jako dzieci uczymy się podejmować wyzwania i je realizować – bo nasze wysiłki kogoś obchodzą.

Wychowaniem w naszej kulturze zajmują się głównie kobiety. Chodzi zarówno o wychowanie w domu, jak i na poziomie instytucji – w przedszkolach, w szkołach najczęściej jest to wychowanie przez kobiety i ten wzorzec, który jest przekazywany dalej to jest wzorzec rozumienia kobiecego.

Męski punkt widzenia 

Bardzo istotne jest to, żeby chłopiec jednak miał trochę inny wzorzec wychowania niż dziewczynka, żeby te wzorce nieco się różniły, bo przecież inny on jest u kobiet, a inny u mężczyzn.

Ojciec ma bardzo istotny wpływ na budowanie samooceny dziecka. Generalnie można powiedzieć, że matka buduje samoocenę swojego dziecka bezwarunkowo: miłość matki jest w pewien sposób bezwarunkowa, a miłość ojca warunkowa.

Gdy my jako dzieci jesteśmy chwaleni za osiągnięcia np. w szkole, w sporcie, to dostajemy wtedy akceptację od ojca, podczas gdy uczucie matki nie potrzebuje podobnych bodźców. To są nieco różne aspekty: poczucie całkowitej akceptacji jest bardzo istotne, ale budowanie samooceny poprzez stawianie sobie wyzwań, przełamywanie kryzysu, radzenie sobie z problemem czy nagradzanie za radzenie sobie z problemem także jest istotne.

Jak więc wychowywać dzieci?

W wychowywaniu dzieci istotne jest znalezienie złotego środka. Z jednej strony pojawia się obawa, że jeżeli dziecko będziemy nazbyt chwalić to stanie się ono narcystyczne, bardziej egocentryczne. To nie do końca jest prawda: dziecko trzeba chwalić za te zalety, które posiada; jeśli dobrze wykona zadanie to oczywiście, trzeba je pochwalić, jeżeli ładnie wygląda, to trzeba też mu o tym powiedzieć. Rodzice są zazwyczaj tym pierwszym zwierciadłem, w którym dziecko się przegląda. Jeżeli dziecko dostaje więcej pozytywnych informacji, to wcale nie znaczy, że stanie się ono automatycznie egocentryczne czy narcystyczne jeżeli informacje, które dostaje są zgodne z prawdą. Oczywiste jest to, że dziecko należy też karać, w momencie kiedy przekracza pewną normę, którą razem ustaliliśmy.

Córeczka tatusia rzadziej popełnia głupstwa

W badaniach Diversa okazało się, że dzieci, które dostają dużo informacji na temat własnej atrakcyjności o wiele pewniej czują się później w relacjach, a w przypadku dziewcząt okazało się, że podejmują o wiele mniej ryzykownych sytuacji seksualnych niż osoby, które dostawały tych informacji mniej, gdzie właśnie seks może być elementem poszukiwania samopotwierdzenia i budowania swojej atrakcyjności.

U chłopców ten mechanizm wygląda trochę inaczej. U chłopców jest tak, że ci, którzy dostają bardzo dużo informacji na temat własnej atrakcyjności, są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań seksualnych, niż ci, którzy dostawali ich mniej.

 

Zobacz też: 

Rodzice kształtują przyszłe związki dzieci 

Orientacja seksualna dziecka 

Rozmowy z dzieckiem o seksie 

 

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *