Stulejka dziecięca – leczenie, możliwe konsekwencje.

dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog,

Klinika Leczenia Niepłodności NOVUM

Stulejka to nabyte lub wrodzone zwężenie ujścia napletka, które uniemożliwia lub utrudnia ściąganie napletka.

Rodzice chłopców powinni interesować się stanem przyrodzenia synka – niedopatrzenie może skończyć się dla niego poważnymi problemami lub co najmniej dyskomfortem w dorosłym życiu. 

 

Co to jest stulejka?

Stulejka u chłopców występuje rzadko

Nie jest ona tym samym stanem, który u dorosłych znamy pod nazwą stulejki. Stulejka dorosłych to patologia podlegająca leczeniu. U chłopców mamy do czynienia z fizjologicznym przyklejeniem napletka.

budowa prącia

Budowa anatomiczna męskiego narządu płciowego

Trzeba wyobrazić sobie jak przebiega poród: kiedy najpierw główka ustawia się przodem do kanału rodnego, za nią idzie korpus, a następnie krocze. Jeżeli chodzi o noworodka płci męskiej, to jego prącie musi być przez naturę chronione. Ta ochrona polega na tym, że napletek jest fizjologicznie sklejony z żołędziem.

Okres dorastania

Zdarza się, że w trakcie dorastania zachodzą różne niekorzystne reakcje odklejania  napletka. Czasem dochodzi do pęknięcia tej części, którą nazywamy kanałem napletka. Kanał napletka to miejsce przejścia zewnętrznej, grubej skóry do skóry bardzo delikatnej. W takim wypadku może dojść do zbliznowacenia napletka i ten stan dopiero jest nazywany stulejką.

Stulejka – definicja

Innymi słowy – stulejka jest to niemożność zsunięcia napletka, uwidocznienia ujścia cewki moczowej. Trzeba pamiętać że sam proces odklejania napletka jest wpisany w fizjologię rozwoju.  W tę fizjologię wpisane są także  spontaniczne erekcje.  Często mogą przestraszyć rodziców, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że noworodek czy niemowlę  może mieć erekcję. Delikatne naciąganie i próba zsuwania napletka powodują stopniowe odklejanie i uwidocznienie żołędzia.

Jak działać?

Według standardów amerykańskich napletek powinien być swobodnie zsuwany mniej więcej w 4. roku życia. Jeśli tak nie jest, to powinno się do tego dążyć, jednakże nie drogą siłowego zsuwania, ale drogą delikatnego naciągania i próby zsunięcia. Często pod takim przyklejonym napletkiem rodzice zauważają złogi, które  określają jako zmiany ropne. Nie jest to ropa lecz mastka, która wytwarza się u każdego mężczyzny, zarówno  małego jak i u dorosłego. Są to złuszczone nabłonki i elementy związane z gruczołami, które występują w skórze tak jak w każdym innym miejscu. Poprzez niemożność umycia żołędzi przy braku możliwości zsunięcia napletka złogi mastki po prostu zostają i stopniowo rosną. Czasem obserwuję u pacjentów duże pokłady mastki pod napletkiem –  zbierają się tam  przez kilka lat, ponieważ rodzice boją się dotknąć prącia i próbować zabiegów higienicznych.

chirurgiczne-leczenie-stulejki-rysunek-pogladowy_14500_h500

Usuwanie stulejki to bezpieczny i krótki zabieg chirurgiczny. U dzieci wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym

 

Konsekwencje niewyleczonej stulejki

Jeżeli po 4 roku życia mamy do czynienia z przyklejonym napletkiem, to konsekwencjami mogą być – oprócz wspomnianych już złogów mastki – także infekcje. Mastka jest świetną pożywką dla bakterii, a więc jeśli napletek się odklei częściowo i powstaje dojście do obszarów, w których gromadzi się mastka to bakterie chętnie się tam  mnożą doprowadzając do stanu zapalnego. Taki stan zapalny może wystąpić w każdym wieku.

Stulejka po okresie dojrzewania

Bardzo często dzieje się to w okresie niemowlęcym i przedszkolnym, ale także w okresie pokwitania. W tym trzecim okresie sytuacja przedstawia się już gorzej, bo mamy konsekwencje związane z obecnością hormonów. Może to prowadzić w przyszłości do zaburzeń hormonalnych, a także niepłodności.

U małych dzieci bakterie, które lokalizują się w obrębie prącia mogą dalej kolonizować górne drogi moczowe doprowadzając często do poważnych infekcji układu moczowego.  Każda infekcja układu moczowego może być groźna dla zdrowia nerek i może powodować poważne patologie.

W sytuacji kiedy mamy do czynienia z młodym chłopcem, który ma nie do końca odprowadzony napletek to należy poradzić się urologa czy chirurga dziecięcego w jaki sposób sobie z tym poradzić. A już na pewno należy się skonsultować w momencie kiedy objawy są znaczne, m.in. obrzęki, wycieki ropne. Jest to sytuacja nagła, która wymaga natychmiastowego zgłoszenia się do izby przyjęć.

Pierwsza pomoc w razie infekcji

Można doraźnie spróbować załagodzić objawy kompresem przeciwzapalnym np. z rumianku czy z altacetu, bądź podać lek przeciwgorączkowy, ale to jest tylko doraźne działanie przed pojechaniem do przychodni urologicznej czy izby przyjęć.

 

 

One thought on “Stulejka dziecięca – leczenie, możliwe konsekwencje.

 1. Witam.
  Proszę nie czytać wiadomości typu stulejkę trzeba usunąć chirurgicznie.
  Ja miałem stulejkę mocną.Umówiłem się na wizytę u specjalisty.Czas oczekiwania trzy tygodnie.Oczywiście skierowanie od lekarza rodzinnego.Lekarz rodzinny zaleci mi ćwiczenia.Dodał “przecież to tylko skóra”.Na początku nie moglem ściągnąć napletka poniżej 5 mm.Po tygodniu ćwiczeń napletek zaczął schodzić ale nie do końca.Po 10 dniach wszystko jest już O.K.
  Na początku nawet nie ukazywała się żołądź.Teraz jest o.k.Trochę jeszcze uwiera ale na szczęście odwołałem wizytę,które miała skończyć się salą chirurgiczną.
  Mi pomogła ciepła woda i noszenie rajstop.Rajstopy cały czas powoduję ruch narządu.Nie ma co się krępować.Mężczyźni na świecie noszą rajstopy i są takowe produkowane w Polsce.Ponoć taka moda.
  Ja jako osoba religijna dodatkowo się modliłem.Może kto nie uwierzy ale modlitwa była przełomem ponieważ po godzinie od niej napletek zszedł mi prawie cały.
  Pozdrawiam i proponuję zapomnieć o okaleczaniu.Lekarze proponują zabiegi bo mają z tego pieniądze.Nie robią tego dla prawdy ale kasy.
  Nie okaleczajcie się.Proszę zobaczyć jak wygląda obrzezany członek a przejdzie wam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *