Trądzik młodzieńczy – ratunku!

Artykuł sponsorowany

Maria Koniec – kosmetolog, ekspert profesjonalnej pielęgnacji skóry

Klinika medycyny estetycznej i ośrodek SPA SkinClinic
tel. 22 424 46 46, 22 635 43 53; tel. kom. 663 40 10 10

Trądzik młodzieńczy to utrapienie nastolatków

Około 70-80% młodzieży zmaga się z problemem trądziku, który może być łagodny lub inwazyjny – z większą ilością grudek i zaskórników. Trądzik może mieć postać zaskórnikową otwartą lub zamkniętą, grudkową, a czasami – torbieli lub cyst. Tak naprawdę, trądzik powstaje wewnątrz organizmu, dlatego bardzo ważnym elementem radzenia sobie z nim jest odpowiednia dieta. Jeżeli młody człowiek spożywa duże ilości cukru, produktów przetworzonych, typu instant, bardzo słonych, lub napojów gazowanych, to jego organizm zaczyna produkować duż

e ilości tłuszczu, który wychodzi na twarzy w postaci trądziku.

Trądzik młodzieńczy ma 80 procent nastolatków

Trądzik to problem przeważającej części nastolatków. Skóra trądzikowa wymaga specjalnej troski, trzeba ją dokładnie oczyszczać, ale nie przesuszać. Na trądzik zaskórnikowy dobry jest zabieg kawitacji, który usuwa martwy naskórek.

Pielęgnować, nie przesuszać

Bardzo ważnym elementem walki z trądzikiem jest również pielęgnacja.

Musimy pamiętać o odpowiednim oczyszczaniu skóry, nie możemy jej jednak wysuszać. Do mycia twarzy najlepiej stosować delikatne żele, toniki oraz kremy, które oczyszczają skórę, nie wysuszając jej przy tym. Mitem jest przekonanie, że w przypadku trądziku stosuje się spirytus i mocne wysuszanie.

Ma to odwrotny skutek do zamierzonego. Wysyłamy w ten sposób dla skóry informację, że jest odwodniona, co pobudza wytwarzanie większej ilości tłuszczu i zatykają się pory. Ważne jest więc odpowiednie oczyszczanie i zmywanie. Nie należy oczywiście stosować żadnych mydeł, które odtłuszczają skórę, ściągając nasz naturalny płaszcz lipidowy. Do stosowania na cerę trądzikową zaproponowałabym żele łagodzące oraz zmywające, z dodatkiem wody, następnie tonik, który neutralizuje skórę, i krem nawilżający. Istotne jest, aby pamiętać o nawilżaniu, co chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, w tym – przed słońcem.

 

Peeling i kawitacja

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się lub złagodzenie trądziku. Jeżeli ma postać grudkowo-krostkową i pojawiają się wykwity ropne, nie wolno korzystać z pomocy kosmetologa. Warto w takiej sytuacji udać się do dermatologa, który przepisze leki doustne lub maści, które łagodzą wykwity ropne. Natomiast, jeśli trądzik ma charakter zaskórnikowy, otwarty bądź zamknięty, możemy stosować różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne oczyszczające skórę. Do takich zabiegów należy na przykład kawitacja, która ściąga martwy naskórek i zapobiega powstawaniu zaskórników oraz trądziku. Inną metodą są peelingi chemiczne, które łagodzą stany zapalne i usuwają martwy naskórek. Dzięki nim skóra jest bardziej rozświetlona i napięta.

 

Zobacz też:

Zaburzenia hormonalne a cywilizacja

Pizza, chipsy i gluten – dżuma XXI wieku

Atopowe zapalenie skóry. Czy alergia skórna to na pewno AZS?

Podsumowanie
Trądzik młodzieńczy - ratunku!
Tytuł
Trądzik młodzieńczy - ratunku!
Opis

Z trądzikiem zmaga się 80 procent nastolatków. Maria Koniec - kosmetolog, ekspert profesjonalnej pielęgnacji skóry ze SkinClinic, mówi o przyczynach powstawania zmian trądzikowych i sposobach radzenia sobie z nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *