Dziecko przy stole – najważniejsze zasady

Elżbieta Lange – psychoditetyk, coach zdrowia

Autorka książki „Gdybym tylko schudła… Przestań się zadręczać. Zacznij żyć i ..chudnąć.”

www.langecoaching.pl

Dziecko przy stole musi mieć spokój

Jak jeść, żeby najeść się do syta?

Dziecko przy stole podczas posiłku powinno mieć zapewnioną odpowiednią ilość czasu, żeby zjeść w spokoju. Specjaliści sugerują, że przerwa na jedzenie powinna trwać minimum 30 minut. Z tego wynika, że 20-minutowe przerwy śniadaniowe w szkole mogą być jednak trochę za krótkie. Chodzi bowiem o to, że dopiero po 15 minutach od zjedzenia posiłku, do naszego mózgu dociera z żołądka informacja o sytości. Dlatego tak ważne jest, żeby jeść w spokoju. Należy również jeść wolno i każdy kęs dokładnie gryźć.

Dziecko przy stole podczas posiłku nie powinno się spieszyć.

Dziecko przy stole musi mieć zapewniony spokój. Jeśli je w pośpiechu, byle jak, połyka duże kęsy, to posiłek nie jest dobrze trawiony ani przyswajany, i nie dostarcza organizmowi tego, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Wszystko zaczyna się w ustach

Proces trawienia zaczyna się już w naszej jamie ustnej. Zębami rozdrabniamy jedzenie, a ślina – jak spoiwo – wszystko to wiąże. Zatem już w buzi przygotowujemy posiłek tak, by nasze jelita mogły łatwiej go strawić. Warto również pamiętać, że jeśli jemy w pośpiechu, to z reguły wkładamy do ust większe kęsy, i co za tym idzie – zjadamy więcej. Wzrasta więc ryzyko przejedzenia się. Dodatkowo, często łykamy przy tym dużo powietrza, które powoduje później wzdęcia i różnego rodzaju dolegliwości gastryczne.

Nie jedz w stresie

Jeśli dziecko ma za mało czasu na posiłek, zaczyna się spieszyć i je w dużym napięciu. Podnosi się wówczas poziom kortyzolu, zwanego inaczej hormonem stresu. Podwyższone wartości kortyzolu z kolei, wyhamowują procesy metaboliczne. Posiłek nie zostanie zatem dobrze strawiony, ponieważ metabolizm będzie osłabiony. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić dziecku odpowiednie warunki do jedzenia posiłków.

Zobacz też:

Napoje gazowane – co zrobią twojemu dziecku?

Niejadek – czy aby na pewno?

Ile kalorii powinno dostawać dziecko?

Podsumowanie
Dziecko przy stole - najważniejsze zasady
Tytuł
Dziecko przy stole - najważniejsze zasady
Opis

Dziecko powinno jeść w spokoju i powoli. Jeśli się spieszy i je w napięciu, to w organizmie wzrasta poziom kortyzolu - hormonu stresu. Wówczas posiłek nie jest dobrze trawiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *