Smog a układ oddechowy

Dr n. med.  Dorota Olejniczak – pulmonolog, pediatra

Salve.pl

Smog składa się z substancji toksycznych – to mieszanina mgły, dymu i spalin. Wiąże się z emisją CO2 do atmosfery

Smog ytrudnia oddychanie zdrowym ludziom, dla astmatyków i alergików bywa zabójczy

Na smog narażony jest każdy z nas, ale dzieci szczególnie, ponieważ mają niedojrzały układ oddechowy. A to, w jaki sposób traktuje się układ oddechowy w dzieciństwie, ma duży wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie u osoby dorosłej.

Smog a choroby układu oddechowego

Smog jest również niebezpieczny dla chorych na choroby układu oddechowego i dla osób starszych, które mają małą tolerancję spowodowaną chorobami układu oddechowego. Dlatego też negatywne konsekwencje działania smogu są u nich bardziej widoczne, co nie znaczy, że dla innych osób smog jest mniej szkodliwy. Jest tak samo szkodliwy, tylko efekt jego działania może być mniej widoczny.

Smog a inteligencja

Profesor Jędrychowski z Uniwersytetu Medycznego w Krakowie, zrobił badania dotyczące rozwoju intelektualnego dzieci, których matki były narażone na wysokie stężenie środków toksycznych, zawartych w smogu, szczególnie wielopierścieniowych węglowodorów. Okazało się, że iloraz inteligencji tych dzieci był mniejszy. Podobne badania prowadzono również w Nowym Jorku. Tam też potwierdzono negatywny wpływ substancji toksycznych zawartych w smogu, na rozwój intelektualny. Ale nie tylko. Także na sposób zachowania dzieci (np. większą drażliwość), na koncentrację, oraz mniejszą wagę urodzeniową i mniejszy wzrost. Smog nie jest więc dla zdrowia dzieci obojętny.

Smog nie jest obojętny dla zdrowia

Smog zawiera substancje toksyczne i ma szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka. Aby zmniejszyć ilość trujących substancji, przenikających do układu oddechowego, należy nosić maseczki ze specjalnym filtrem. Zwykła maseczka nie wystarczy.

Smog to niższa wydolność organizmu

Smog ma również wpływ na częstotliwość zachorowań na różnego rodzaju infekcje. Uszkodzenie układu oddechowego sprawia, że do organizmu łatwiej przenikają wirusy, i – wtórnie – bakterie, które powodują choroby, dotyczące np. bardzo drobnych oskrzeli. Takie choroby pozostawiają ślad na całe życie, upośledzają możliwość prawidłowego oddychania, dobrej tolerancji wysiłku w życiu dorosłym. Niestety, ponieważ nie jest to tak bardzo widoczne, często bagatelizuje się wpływ substancji toksycznych na rozwój układu oddechowego u dzieci. Prowadzono także badania spirometryczne u dzieci w wieku pięciu lat. Badania te wykazały, że dzieci, których matki były narażone na wysokie stężenie środków toksycznych zawartych w smogu, miały gorsze parametry spirometryczne, czyli ich wydolność oddechowa była mniejsza. Trudno więc mówić o braku wpływu smogu na organizm człowieka. Każda substancja toksyczna ma negatywne działanie i wszyscy to wiemy.

Smog a alergie

Substancje toksyczne zawarte w smogu mają szczególnie duży wpływ na alergików. Alergeny oblepione zanieczyszczeniami utrzymują się dłużej w układzie oddechowym i powodują, że ich działanie jest silniejsze. Układ oddechowy, oczyszczając, nie nadąża z eliminowaniem tych cząstek, w związku z czym brudne, zanieczyszczone alergeny stanowią większe zagrożenie i wywołują silniejsze reakcje. Można powołać się na statystyki mówiące o tym, że choroby układu oddechowego są częstsze w zanieczyszczonych miastach niż np. na wsiach. Statystyki mówią np. o częstszym występowaniu alergicznego nieżytu nosa w Warszawie, niż w innych miastach.

Czy powietrze na wsi jest zdrowe?

Czy dzieci na wsi nie wdychają smogu? Myślę, że wdychają. W gospodarstwach wiejskich, w gospodarstwach rolnych pali się węglem. W Polsce podstawą opału jest niestety węgiel złego gatunku, który zawiera dużo siarki i różnych związków toksycznych. Tak więc w okresie jesienno-zimowym i wczesnowiosennym, czyli kiedy dużo się pali, również u mieszkańców wsi można stwierdzić symptomy uszkodzenia układu oddechowego związane ze smogiem.

Jak się zabezpieczać?

Oczywiście maska z odpowiednim filtrem zmniejszy ilość substancji, które dotrą do układu oddechowego. Jeżeli są alarmy smogowe, to z małymi dziećmi nie należy wychodzić na dwór, tylko ten czas przeczekać w domu. Największe stężenie substancji toksycznych jest wtedy, kiedy ludzie palą w piecach, czyli głównie rano i wieczorem. Około południa stężenie tych pyłów jest mniejsze. Jeżeli więc trzeba wyjść z domu, jest to najlepszy moment w ciągu dnia. Po przyjściu z dworu należy zmyć pyłki z twarzy, włosów, śluzówek nosa. Można wziąć kąpiel. Nie należy też wietrzyć pościeli na balkonie, nie suszyć ubrań na zewnątrz, bo wszystkie zanieczyszczenia wniesiemy potem do domu. Mówiąc krótko – trzeba postępować tak, jak w sezonie pylenia. Chodzi o to, by mieć świadomość, że drobne substancje docierają wszędzie, i po wniesieniu ich do domu, np. z pościelą, będziemy je inhalować.

Zobacz też:

Zapalenie oskrzeli – przebieg i postępowanie

Kaszel u dzieci – suchy i mokry

Zaburzenia hormonalne a cywilizacja

Podsumowanie
Smog a układ oddechowy
Tytuł
Smog a układ oddechowy
Opis

Smog składa się z substancji toksycznych i jak każda trująca substancja, ma negatywny wpyw na zdrowie człowieka, a szczególnie dziecka, którego układ oddechowy jest jeszcze niedojrzały. Dlatego nie należy bagatelizować alarmów smogowych i lepiej zostać w domu, jeżeli stężenie szkodliwych substancji w powietrzu przekracza normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *