Alarm smogowy – jak się zachować?

Małgorzata Lurzyńska – pulmonolog dziecięcy

dr Durajski Clinic

Alarm smogowy to przekroczenie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu o trzysta mikrogramów na metr sześcienny

Możemy wyróżnić smog londyński oraz smog typu Los Angeles. Rodzaj smogu jest zależny od strefy klimatycznej, w Polsce mamy do czynienia ze smogiem londyńskim.

Wyraz smog jest zestawieniem dwóch angielskich słów „smoke” – dym oraz „fog” – mgła. Smog tworzą pyły, które w powietrzu dają wrażenie mgły lub dymu. W smogu występują pyły, do których należą: tlenek siarki, tlenki azotu, substancje rakotwórcze, jak na przykład benzoalfapiren (BaP), który jest bardzo niebezpieczny. Pyły możemy podzielić w zależności od średnicy cząsteczki na: pyły o średnicy 2,5 mikrometra(PM2,5) i o średnicy 10 mikrometrów (PM10). Alarm smogowy ostrzega o zanieczyszczeniu powietrza, przekraczającym normy bezpieczeństwa.

Alarm smogowy to informacja o przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza.

Kiedy w mieście zostanie ogłoszony alarm smogowy, najlepiej zostać w domu. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, ludzi starszych i osób ze schorzeniami płuc.

Darmowa komunikacja miejska

Dopuszczalny poziom pyłów PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Poziom  informowania w Polsce to 200 mikrogramów na metr sześcienny, a poziom alarmowy – 300. W przypadku poziomu alarmowego potrzebna jest pomoc państwa. Należy na przykład zmniejszać ilość spalin, wprowadzając chociażby darmową komunikację miejską. Pyły pochodzące głównie z gospodarstw domowych oraz użytkowania samochodów są najgroźniejsze dla człowieka. Jeżeli poziom alarmowy zostanie przekroczony to najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Jeżeli przemieszczamy się samochodem, powinniśmy ustawić przepływ powietrza na obieg zamknięty i zamknąć szyby, aby w miarę możliwości nie wdychać szkodliwych substancji.

Szklanka wody

Smog to zanieczyszczenia powietrza, które mogą wywoływać różne reakcje w naszym organizmie. Na przykład pyły PM10 mogą powodować swędzenie i łzawienie oczu, katar. Tak przejawia się to u zdrowych osób, ale jeżeli wysoki poziom zanieczyszczenia się utrzymuje, może dojść do przewlekłego kaszlu oraz infekcji dróg oddechowych. W przypadku pyłów PM 2,5 skutki zdrowotne mogą być znacznie gorsze, ponieważ cząsteczki są tak małe, że przedostają się z układu oddechowego do krwiobiegu, czego następstwem mogą być choroby wieńcowe lub nowotworowe. Przeprowadzono badania potwierdzające, że duża ekspozycja na pyły może powodować raka płuc. Dlatego po spacerze w tak zanieczyszczonym powietrzu zaleca się wypić szklankę wody albo zrobić inhalację z soli fizjologicznej. Pyły najczęściej osiadają na śluzówkach, w ten sposób możemy więc wypłukać jamę ustną czy nos z tych pyłów. Pyły przyklejają się do śluzu, więc na przykład toaleta wodą morską może pomóc w oczyszczeniu jam nosowych i zapobiegać rozwojowi infekcji.

Podsumowanie
Alarm smogowy - co robić?
Tytuł
Alarm smogowy - co robić?
Opis

Co zawierają pyły w smogu? Czym jest alarm smogowy? Jak się zachować, kiedy zostanie ogłoszony? Na te pytania odpowiada Małgorzata Lurzyńska - pulmonolog dziecięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *