Mononukleoza – choroba pocałunków

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Mononukleoza to zakaźna choroba wirusowa

Chorobę wywołuje wirus przenoszony przez ślinę, dlatego mononukleoza bywa nazwana chorobą pocałunków. Najczęściej atakuje dzieci i młodzież.

Mononukleoza jest chorobą zakaźną, relatywnie dosyć groźną, często postrzeganą przez pacjentów jako mylna diagnoza.

Etiologia i objawy  mononukleozy

Wywołuje ją wirus EBV (Epstein-Barr Virus; wirus Epsteina-Barr). Objawy mononukleozy są na początku bardzo niecharakterystyczne: ogólne osłabienie i uczucie rozbicia, brak apetytu, apatia. Do tego dochodzą objawy związane z gardłem – pacjenci cierpią często na ból gardła, mają białe naloty na migdałkach. Częstym objawem są powiększone węzły chłonne oraz wysoka gorączka, nawet do 40 stopni, która długo się utrzymuje. Mniej więcej u połowy chorych dochodzi również do znacznego powiększenia śledziony.

Mononukleoza to wirusowa choroba zakaźna.

Objawy mononukleozy to najczęściej apatia, osłabienie, uczucie rozbicia, wysoka gorączka, ból gardła i powiększone węzły chłonne. Dlatego choroba często mylona jest z anginą.

Nie mylić mononukleozy z anginą

Choroba ta jest niejednokrotnie mylona z anginą, która przebiega w dość podobny sposób i dlatego często mononukleozę leczy się antybiotykami, co jest oczywiście niesłuszne.

Należy pamiętać, że diagnostyka mononukleozy jest bardzo trudna, ponieważ tylko wykonanie profilu serologicznego, czyli badania na obecność przeciwciał konkretnych cząsteczek wirusa, pozwala potwierdzić diagnozę. Jest to jednak mało przyjemne dla pacjenta. Jednym sposobów na diagnozę jest wykluczenie innych schorzeń, poprzez podanie antybiotyku, wywołującego „rush” (czerwoną wysypkę). Jeżeli podany antybiotyk wywoła wysypkę, to pacjent powinien pilnie zgłosić się do lekarza na ponowną wizytę, gdyż jest duża szansa, że cierpi na mononukleozę.

Jak leczyć mononukleozę ?

Leczenie mononukleozy jest kłopotliwe ze względu na to, że leczy się ją głównie objawowo: przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo. Organizm musi sam pokonać chorobę, ale trzeba mu w tym pomóc. Nie przemęczać się, dużo pić, nie jeść ciężkostrawnych potraw. Czasami stosuje się także sterydy, a w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość podania leków stricte przeciwwirusowych, jednak decyzję o tym podejmują lekarze oddziałów szpitalnych. Należy pamiętać, że mononukleoza jest bardzo wyczerpująca dla organizmu i potrzeba czasu, żeby po chorobie dojść do siebie. Ogólne osłabienie i zmęczenie mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni po chorobie.

Podsumowanie
Mononukleoza - choroba pocałunków
Tytuł
Mononukleoza - choroba pocałunków
Opis

Mononukleoza nazywana jest często chorobą pocałunków. O tym, co ją wywołuje, jak się można zarazić, o objawach i leczeniu, mówi lek. med. Łukasz Durajski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *