dr Marzanna Zachara – Reśko – pediatra, neonatolog
Zabieg Credego to jedna z czynności, którą obowiązkowo wykonuje się po przyjściu dziecka na świat. Wykonywany tuż po porodzie zapobiega zakażeniom gałki ocznej.
Dzisiaj zagrożenie rzeżączką jest dla noworodka równie duże jak było w czasach doktora Credego.
W XIX w., gdy notowano bardzo dużo zakażeń przedniego odcinka oka u noworodków, doktor Carl Crede, niemiecki ginekolog i położnik postanowił znaleźć sposób, żeby zapobiegać tym zakażeniom. Pamiętajmy, że w tym czasie nie znano jeszcze antybiotyków. Lekarz stwierdził, że 2% roztwór azotanu srebra zakrapiany do oczu dzieci po urodzeniu może zapobiec rozwojowi zakażeń oka.
Okazało się, że na 150 noworodków, które miały zakażenie, w ciągu 10 miesięcy ilość zakażeń spadła do 1, tak że było to epokowe odkrycie na tamte czasy.
Później stwierdzono, że ten roztwór jest zbyt mocny i zaczęto stosować 1% roztwór azotanu srebra i stosowano go przez lata. W Polsce wszedł do użytku publicznego i powszechnego w latach 30. XX wieku.
Antybiotyk zamiast srebra
Natomiast później, w dobie rozwoju farmakologii i wprowadzania antybiotyków okazało się, że ponieważ roztwór azotanu srebra działa również drażniąco na spojówki noworodków – stawały się one zaczerwienione, czasami bolesne, być może nawet zaburzały widzenie noworodków, wymyślono inny sposób zapobiegania zakażeniu. W tej chwili stosuje się erytromycynę – jest to maść, którą zakłada się do worka spojówkowego noworodka.
Rzeżączka i chlamydie – zagrożenie oczu dziecka
W niektórych krajach Europy, ze względu na to, że u rodzących stwierdzono stosunkowo mało zakażeń przenoszonych drogą płciową, zrezygnowano z prowadzenia takiej profilaktyki. Główną przyczyną powstawania zakażeń tego typu było zakażenie rzeżączkowe. Okazuje się, że w Polsce jest to problem ciągle istniejący, a dodatkowo występują zakażenia powodowane przez inne drobnoustroje, którymi są chlamydie. Azotan srebra nie zwalczał zakażenia chlamydiowego, a erytromycyna zapobiega i leczy zarówno chlamydiowe jak i rzeżączkowe zapalenie spojówek. W Stanach Zjednoczonych od 2006 r., w większości Stanów także stosuje się erytromycynę do worka spojówkowego.
Zabieg Credego po cesarskim cięciu
Może paść pytanie, co z zabiegiem Credego w porodach prowadzonych drogą cięcia cesarskiego? Przyjmuje się zasadę, że czasem bardziej wskazana jest rutyna i to, żeby nie rozdzielać dzieci urodzonych drogą cięcia od dzieci urodzonych siłami natury. Tak więc stosuje się tę antybiotykową maść i u jednych, i u drugich.
Skutki uboczne
Jest to bardzo bezpieczne działanie, bo maść nie powoduje żadnych podrażnień oka. Czasem rodzice pytają a co to za maść? A czemu taka gęsta? Rzeczywiście wygląda to tak, że po jej podaniu dziecko ma zaklejona oczka, ale w ciągu pół godziny do 45 minut ta maść pod wpływem temperatury ciała się rozpuszcza. Dzięki temu możemy zapobiec poważnemu zakażeniu przedniego odcinka oka.
Zobacz też:
Badania przesiewowe noworodków
Główka noworodka – zarastanie ciemiączka
Po co trucizny dzieci po CC? Rutyna jako prawidłowy sposób na zbijamy kasy przez koncerny farmaceutyczne?
Do cholery jakiemu zakazeniu zerzączką, jesli matka jest zdrowa i jest cesarskie cięcie, to po kuta pchają dzieciakowi to gono do oczu, bo rutyna? Co za ignoranci
Tak też uważam. Jeśli matka zdrowa po kiego….???? Schematy i rutyna ciągle. Dramat.