Akcja Dziel się Uśmiechem

Akcja Dziel się Uśmiechem ruszyła!

W całej Polsce zaczęły się bezpłatne przeglądy stomatologiczne i zajęcia edukacyjne w szkołach podstawowych

W Polsce aż 76% dzieci ma próchnicę, a na każde dziecko przypadają średnio 3 chore zęby – tak wynika z danych zebranych przez IPSOS, podczas czwartej edycji programu Dziel się uśmiechem. Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Stan uzębienia najmłodszych jest bardzo zły i pogarsza się wraz z wiekiem, co może prowadzić do ciężkich chorób i rzutować na całe dorosłe życie. Akcja Dziel się Uśmiechem ma temu zapobiegać. Jak się okazuje, chore zęby to nie tylko problem stomatologiczny i estetyczny. Lekarze wskazują na powiązania np. chorób serca i układu oddechowego, czy raka trzustki, ze złym stanem zębów. Dlatego wyniki badań przeprowadzonych przez IPSOS są alarmujące.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu utrzymywania higieny w jamie ustnej na zdrowie całego organizmu. Przykładowo, ryzyko wystąpienia chorób serca u osób, które borykają się z chorobami przyzębia jest aż do 70% wyższe niż u osób, które mają zdrowe zęby. Dlatego wyrobienie sobie już w dzieciństwie prawidłowych nawyków dbania o zęby, to podstawa zdrowia w życiu dorosłym. – komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Akcja dziel się Uśmiechem ruszyła w całej Polsce

Akcja Dziel się Uśmiechem propaguje wśród najmłodszych dbanie o zęby. Warto pamiętać, że zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale także podstawa zdrowia całego organizmu.

Przede wszystkim – zapobiegać

Według raportu IPSOS, 20% dzieci szczotkuje zęby tylko raz dziennie. Tymczasem, jak twierdzą stomatolodzy, aby uniknąć próchnicy należy myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, minimum przez dwie minuty.

– Jedną z głównych przyczyn próchnicy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak, co prowadzi do namnażania się w zalegającej płytce nazębnej drobnoustrojów, które atakują zęby i dziąsła. Właściwa higiena jamy ustnej jest prostsza niż się wydaje, a jej zasady można ująć  w czterech słowach: szczotkuj, czyść, żuj, kontroluj. Badania pokazują, że dzieci używające dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do płukania, nici dentystyczne i gumy do żucia bez cukru, rzadziej mają próchnicę. –mówi dr Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Najważniejsza – edukacja od małego

Stomatolog Anna Klukowska, Dyrektor Medyczny Stomatologii w Grupie LUXMED, tłumaczy: – Bardzo ważną rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków wśród dzieci pełnią ich rodzice. To właśnie oni powinni pilnować, aby dzieci myły zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a w miarę możliwości  – po każdym posiłku, i robiły to dokładnie. Należy także pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki i systematycznych wizytach w gabinecie dentystycznym. Dzięki nim możemy wykryć ewentualne zmiany próchnicowe w fazie początkowej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi, bez ingerencji wiertła.

Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest  edukacja zdrowotna w wieku wczesnoszkolnym, dlatego w tym roku, wspólnie z naszymi partnerami, już  po raz piąty ruszamy z akcją Dziel się Uśmiechem, w ramach której odbywają się bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych. – mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zajęcia w ramach Klubu Wiewiórka PCK

Akcja Dziel się Uśmiechem (wcześniej pod nazwą „Chroń Dziecięce Uśmiechy”) organizowana jest od 2013 roku, w ramach współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz firmy Wrigley Poland, która przeznacza na przeglądy stomatologiczne dla dzieci 1% dochodu z wrześniowej i październikowej sprzedaży gum do żucia. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED.

– W ciągu ostatnich lat udało nam się sprawić, że akcja Dziel się Uśmiechem dotarła do dzieci w całej Polsce. Do tej pory z bezpłatnych przeglądów stomatologicznych skorzystało 35 tys. uczniów w wieku 5-13 lat, a 350 tys. wzięło udział w zajęciach edukacyjnych w ramach Klubu Wiewiórka PCK, prowadzonych przez specjalnie przeszkolonych wolontariuszy PCK. W tym roku, przy wsparciu naszych partnerów, planujemy przeprowadzić przeglądy i zajęcia dla kolejnych 110 tys. dzieci. ­dodaje Katarzyna Stępińska.

Pierwsze przeglądy już się zaczęły

Pierwsze przeglądy stomatologiczne w ramach akcji Dziel się Uśmiechem ruszyły 18 września. Programem zostały objęte dzieci w wybranych szkołach podstawowych z pięciu województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i lubelskiego. Następnie rozpoczną się zajęcia edukacyjne w wybranych podstawówkach na terenie całej Polski, podczas których najmłodsi dowiedzą się, jak dbać o higienę jamy ustnej. Zajęcia potrwają do końca roku szkolnego 2017/2018. Więcej informacji o programie Dziel się Uśmiechem można znaleźć na stronach: www.pck.pl/dzielsieusmiechem, www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem

Summary
Akcja Dziel się Uśmiechem
Article Name
Akcja Dziel się Uśmiechem
Description
18 września ruszyła Akcja Dziel się Uśmiechem, organizowana przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Wrigley Poland. Jej celem jest zapobieganie próchnicy u dzieci, propagowanie dbania o zęby i edukowanie jak utrzymywać higienę jamy ustnej. W ramach akcji rozpoczęły się bezpłatne przeglądy stomatologiczne i warsztaty edukacyjne dla dzieci z wybranych szkół podstawowych w całej Polsce.
Publisher Name
Portal Zdrowia Dziecka
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *