Kontrolować dziecko czy nie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Zuzanna Butryn – psycholog

Ośrodek Psychoterapii i Coachingu Inner Garden
https://www.facebook.com/ZuzannaButrynPsycholog/

Co to znaczy kontrolować dziecko?

Nadmierna kontrola, rygor w domu, zakazy zazwyczaj przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. Dziecko staje się nieufne, buntuje się i coraz bardziej od nas oddala.

Kontrolować dziecko należy w bardzo świadomy sposób. Nie powinniśmy stosować wyłącznie zakazów, sprawdzać co chwilę telefonu, odbierać mu własnej przestrzeni. Ta odrębność w okresie adolescencji jest niezwykle ważna i musimy to uszanować. Kiedy my to uszanujemy, dziecko będzie miało większy szacunek do nas. Jest to logiczne. Jeżeli chodzi o korzystanie z telefonu komórkowego, granie na komputerze czy tablecie – to możemy wyznaczyć pewne godziny, w których dziecko nie będzie go używało. Na przykład podczas posiłków czy wspólnie spędzanego czasu. Musimy pamiętać, że całkowity zakaz korzystania z telefonu czy komputera może być dla dziecka niezwykle drastyczną karą i nie zawsze będzie słuszne.

Kontrolować dziecko czy nie? Rozmowa z dzieckiem

Pamiętajmy, że najlepszą drogą do budowania relacji jest rozmowa, otwartość, wyrozumiałość, szacunek. Zamiast kontrolować dziecko – słuchajmy go, szanujmy jego odrębność, kochajmy je mądrze.

Kontrolować dziecko – kiedy dzieje się coś złego

Śledzenie dziecka czy ścisła kontrola tego, co robi w wolnym czasie, z kim się spotyka itp., wydaje mi się być słuszna jedynie wtedy, kiedy mamy jakieś symptomy tego, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, kiedy pojawił się jakiś problem. W takim przypadku rzeczywiście trochę większa kontrola może być wskazana. Natomiast, jeżeli młody człowiek nie sprawia kłopotów, nie ma poważnych problemów, to nie widzę konieczności śledzenia go czy nadmiernego kontrolowania. Musimy mieć pewną dawkę zaufania do naszego dziecka.

Niezwykle ważne jest rozmawianie z dzieckiem, mówienie mu prawdy. Także o tym, jaki mamy stosunek do sposobu w jaki się do nas odnosi. To buduje zaufanie. Dziecko czuje, że może nam wierzyć, możne na nas polegać, ponieważ go nie okłamujemy. Szczerze mówimy jakie mamy zamiary w stosunku do niego. Wydaje mi się, że w okresie dorastania, adolescencji, brak zaufania dziecka do rodziców, może być niezwykle problematyczny. Może zaważyć na całej relacji rodzica z dzieckiem.

Kontrolować dziecko – trudny okres dorastania

W okresie adolescencji młody człowiek dojrzewa nie tylko płciowo. Nie jest to jedynie okres pokwitania, który dotyczy wzrostu kości czy przyrostu tkanki tłuszczowej. W tym czasie zachodzą również zmiany w mózgu. Rodzice czasami nie wiedzą o tym, że mózg intensywnie się wtedy rozwija i, że w związku z tym młody człowiek może mieć problemy z koncentracją lub pamięcią. W tym okresie często pojawiają się problemy w szkole, które nie zawsze są związane z tym, że dziecko zamiast się uczyć spędza czas przed komputerem albo z rówieśnikami. Wiąże się to ze zmianami fizjologicznymi. Dlatego myślę, że ważne jest, by o tym z dzieckiem porozmawiać. Nie ganić go za to, że znowu coś mu nie wyszło, albo że czegoś nie umie, czy nie jest najlepsze. Musimy wykazać się dużym zrozumieniem w stosunku do młodego człowieka, który przeżywa ten burzliwy czas, jakim jest dorastanie.

Okres dorastania zawsze jest trudny również dla rodzica. Jednak w dużej mierze to od nas jednak zależy, na ile trudny on będzie oraz na ile świadomie i gładko przeprowadzimy nastolatka przez ten czas. Kluczowym pojęciem jest szacunek. Szacunek rodzica do zmian, jakie zachodzą w młodym człowieku. Ale także wymaganie tego szacunku od dziecka.

 

 

Podsumowanie
Kontrolować dziecko? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Tytuł
Kontrolować dziecko? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Opis

Czy kontrola to dobry sposób na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, ochronienie go przez przykrościami? Jak budować zaufanie? Co robić, żeby nie umierać ze strachu, kiedy nie wróci o umówionej porze do domu? Na te pytania odpowiada Zuzanna Butryn – psycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *