Wysypka u dziecka – jak leczyć?

lek. med. Łukasz Durajski – specjalizacja pediatryczna

www.drdurajski.pl

Wysypka u dziecka to codzienność

Różne rodzaje wysypki

Wysypka to bardzo często występujący objaw, z którym spotykamy się w poradni pediatrycznej. Najczęściej organizm dziecka reaguje właśnie wysypkami. Są oczywiście różne rodzaje wysypek: infekcyjne, zakaźne oraz na tle alergicznym.

Wysypka może mieć związek z infekcją.

Wysypka, która swędzi to najczęściej reakcja alergiczna, kontaktowa. W takiej sytuacji najlepiej podać wapno i posmarować zmienione miejsce specjalnym żelem. Jeśli wysypka nie zniknie trzeba skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne będzie podanie leków antyhistaminowych.

Alergia kontaktowa

Swędząca wysypka najczęściej występuje na tle uczuleniowym, przeważnie jest to alergia kontaktowa. Bardzo często rodzicom wydaje się, że alergia z objawami skórnymi związana jest tylko i wyłącznie z jedzeniem. A to błąd, ponieważ bardzo duży procent tego typu wysypek na skórze, to reakcje kontaktowe. Niekoniecznie musi być tak, że dziecko założy bluzkę, nosi ja cały dzień i wieczorem dostaje wysypki. Może pójść na spacer, przytulić się do kogoś, kto ma na sobie sweter wyprany w proszku, którego nie toleruje i wysypka gotowa. Zazwyczaj wystarczy bardzo krótki kontakt, by dostać uczulenia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci najbardziej wrażliwych.

Co na świąd?

Oczywiście, gdy wysypka pojawia się różnych miejscach i swędzi, trzeba przede wszystkim podać leki przeciwświądowe. Najlepiej kupić żel do smarowania miejscowo i zobaczyć jak dziecko na to reaguje. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z wysypką typu pokrzywka, która pojawia się, potem sama znika, i znowu się pojawia, ale w innym miejscu. Wtedy ewidentnie wiadomo, mamy do czynienia z reakcją alergiczną. Oprócz posmarowania żelem przeciwświądowym, należy podać dziecku wapno, dostępne w aptekach bez recepty. Jest to lek, który warto mieć w domowej apteczce. Warto jednak pamiętać, że  przy swędzącej wysypce kontaktowej, wapno i lek przeciwświądowy mogą nie wystarczyć. Tak więc, jeśli dziecko ma tendencję do takich wysypek, trzeba poprosić pediatrę, żeby przepisał opakowanie syropu przeciwhistaminowego i zawsze mieć go w domu, albo jeśli nie mamy takiego leku, a wysypka nie znika, mimo podawania wapna i smarowania żelem, po prostu pójść do lekarza.

Zobacz też:

Atopowe zapalenie skóry. Czy alergia skórna to na pewno AZS?

Dieta w leczeniu atopowego zapalenia skóry

Zaczerwieniony siusiak – stan zapalny prącia u małych chłopców

Podsumowanie
Wysypka u dziecka - jak leczyć?
Tytuł
Wysypka u dziecka - jak leczyć?
Opis

Bardzo często wysypka jest efektem alergii kontaktowej. W takiej sytuacji, jeżeli dziecko się drapie, należy przede wszystkim podać leki przeciwświądowe oraz wapno i obserwować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *