Foteliki samochodowe dla dzieci

Piotr Skura – Koordynator Krajowy Pierwszej Pomocy PCK

PCK

Foteliki samochodowe to nieodzowne wyposażenie samochodów, w których chcemy przewozić dzieci

Najbezpieczniejsze i najlepsze są tak naprawdę foteliki samochodowe montowane do konstrukcji samochodu, z systemem montowania Isofix. Najmłodsze dzieci przewozimy tyłem do kierunku jazdy. Obecnie produkuje się też foteliki, które umożliwiają przewożenie w ten sposób także starszych dzieci. Badania wskazują, że tego typu foteliki samochodowe są po prostu bezpieczniejsze. Jeżeli następuje zderzenie czołowe, cała siła, cały ciężar dziecka rozkłada się nie tylko na pasy bezpieczeństwa, ale także na cały fotelik.

Foteliki samochodowe zapewniają dziecku bezpieczenstwo w czasie kolizji.

Foteliki samochodowe dla dzieci są niezbędnym wyposażeniem samochodu. Zanim kupimy taki fotelik warto porównać kilka modeli i przede wszystkim sprawdzić, czy ten wybrany można zamontować w naszym aucie. 

Zanim kupisz fotelik, sprawdź czy pasuje do twojego samochodu

Oprócz mocowania typu Isofix, ważnym elementem przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka jest dopasowanie do samochodu. Często kupujemy przez internet, kierując się głównie ceną, a nie patrząc na to, czy dany model będzie pasował do samochodu, w którym chcemy go zamontować. Stąd później pojawiają się problemy. Na przykład, przy fotelikach mocowanych pasami bezpieczeństwa, okazuje się, że pasy w naszym samochodzie są zbyt krótkie do systemu mocowania danego fotelika. Najlepiej więc przed kupnem pojechać do sklepu, który umożliwia przymierzenie i próbne zamontowanie fotelika w samochodzie. W ten sposób możemy uniknąć później wielu problemów. Trzeba pamiętać, że samochody są różne, foteliki też, a producenci w różny sposób modelują kanapy. Oczywiście uchwyty Isofix są wystandaryzowane, natomiast może pojawić się problem, że dany fotelik nie pasuje do naszego samochodu. Warto zwrócić na to uwagę.

Data przydatności do użycia fotelików samochodowych

Przy zakupie fotelika samochodowego, należy również sprawdzić datę jego przydatności do użycia. Często o tym zapominamy, natomiast producent daje gwarancję na to, że fotelik jest bezpieczny przez określony czas. Proszę pamiętać o tym, że fotelik “pracuje” w bardzo trudnych warunkach. Samochód raz stoi na zimnie, raz na w upale, więc temperatury bardzo zmieniają. Jest on też eksploatowany. Dlatego, fotelik po piątym czy szóstym dziecku nie zapewni bezpieczeństwa w razie kolizji.

No i najważniejsza rzecz: za każdym razem trzeba sprawdzić, czy dziecko jest dobrze przypięte. Rodzic zawsze musi  skontrolować, czy to przypięcie jest bezpieczne. Jest nawet takie powiedzenie, że im mocniej zaciśniesz pasy, tym bardziej kochasz swoje dziecko, ponieważ w razie wypadku nie ma możliwości, żeby ciało gdzieś uciekło.

Pamiętaj, żeby dobrze docisnąć pasy w foteliku

Warto jest przyzwyczajać dzieci do fotelika i absolutnie nie pozwalać na wypinanie się z niego, nawet jeżeli jedziemy leśną drogą. W samochodzie dziecko zawsze powinno siedzieć w foteliku, pasy muszą przylegać do ciała. Zwłaszcza w najnowszych modelach, które mają pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. One naprawdę powinny dobrze przylegać. Wiem, że czasami rodzice myślą, że to jest niewygodne dla dziecka. Jednak, jeśli zostawimy luźne pasy to podczas wypadku nie będą zapewniały tak dobrej ochrony, jak pasy które są prawidłowo zapięte i dobrze przylegają do ciała dziecka.

Foteliki samochodowe dla starszych dzieci

Generalnie podkładki,  czyli tzw. “poddupniki” przeznaczone dla starszych dzieci, w żaden sposób nie zabezpieczają ani nie chronią dziecka. One tylko powodują, że dziecko siedzi trochę wyżej.  W momencie wypadku tak duże siły działają również na tę podkładkę, że wypada ona spod pupy. Co oczywiście nie zapewnia żadnego bezpieczeństwa. Można więc powiedzieć, że jest to tylko pozornie bezpieczny sposób. Są normalne foteliki dla starszych dzieci. I takie polecam, ponieważ podkładki dziecka nie chronią.

 

Podsumowanie
Foteliki samochodowe dla dzieci
Tytuł
Foteliki samochodowe dla dzieci
Opis

Jeśli chcemy przewozić małe dziecko w samochodzie, musimy mieć specjalny fotelik. Piotr Skura – Koordynator Krajowy Pierwszej Pomocy PCK, mówi o rodzajach fotelików samochodowych i o tym, czym się kierować przy ich zakupie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *