Lekcje muzyki w szkole – co mogą dać dziecku?

Marta Siepsiak – muzykoterapeutka, psycholog dziecięcy, doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

MiRT – Muzykoterapia i Rozwój Twórczy

Lekcje muzyki w szkole powinny uczyć dzieci cieszyć się muzyką

Lekcje muzyki w szkole mogłyby mieć ogromny wpływ na rozwój dzieci, gdyby w polskich placówkach były do tego odpowiednie warunki. Gdyby zatrudniano nauczycieli, którzy są wykształconymi muzykami, odpowiednio przygotowanymi do pracy w szkole i zapewniano im dostęp do pracowni oraz instrumentów. Wtedy istniałaby możliwość wpływania na gust muzyczny dzieci i rozbudzania w nich muzycznych zainteresowań. Uczniowie mogliby poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Jednak w polskich szkołach zajęcia z muzyki prowadzone są w nieumiejętny sposób, bez dostępu do instrumentów, przez co nie wywierają pożądanego wpływu na rozwój dzieci. Chociaż zdarzają się oczywiście nauczyciele, którzy starają się dać z siebie jak najwięcej, wkładają serce w swoją pracę. Niestety nie są oni w stanie pokonać wszystkich problemów.

Lekcje muzyki w szkole przeważnie są nudne

Lekcje muzyki w szkole mogą dać dzieciom bardzo dużo – kształtują ich gust muzyczny, rozwijają wrażliwość, rozbudzają wyobraźnię. Muszą być jednak umiejętnie prowadzone, przez odpowiednio przygotowanych i wykształconych nauczycieli, którzy mają do dyspozycji dobrze wyposażone pracownie oraz różne instrumenty.

W Niemczech prawie każde dziecko ma jakiś swój instrument

Do czasu, kiedy edukacja muzyczna i artystyczna nie będą odpowiednio finansowane, będzie istniał problem braku efektywności zajęć muzycznych w szkołach. W Niemczech na przykład, dzieci ze zwykłych szkół, nie muzycznych, grają w orkiestrach, cieszą się muzyką. Każde z nich ma jakiś swój instrument. Jest to wspaniałe zjawisko, ponieważ dzieci mogą tworzyć grupy, zespoły oraz zajmować się ciekawymi rzeczami w wolnym czasie. Aby zostać profesjonalnym muzykiem trzeba być uzdolnionym, jednak granie na instrumencie dla samego siebie i czerpanie z tego radości, nie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności. Każdy jest w stanie nauczyć się grać do pewnego stopnia, chociażby opanować akordy na gitarze. Potrzebny jest jednak odpowiedni nauczyciel oraz wsparcie od otoczenia. Dziecko rzadko ma w sobie wystarczająco dużo motywacji, by uczyć się grać samodzielnie, np. z filmów na youtubie, dlatego należy je do tego zachęcać i pokazywać, że jest to fajne. Taki stosunek rodziców na pewno przyniesie dobre rezultaty.

 

 

Podsumowanie
Lekcje muzyki w szkole - co mogą dać dziecku?
Tytuł
Lekcje muzyki w szkole - co mogą dać dziecku?
Opis

O tym, co dziecku mogą dać lekcje muzyki w szkole i jak powinny wyglądać dobre zajęcia mówi Marta Siepsiak – muzykoterapeutka, psycholog dziecięcy, doktorantka na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *